Treść główna

Porady Ciekawostki Shabby chic – styl retro

Shabby chic – styl retro

Zauważyć możemy, że od kilku lat coraz więcej zwolenników zyskuje sobie styl retro, który zaczyna pojawiać się w coraz większej liczbie miejsc publicznych oraz w mieszkaniach i domach prywatnych. Zauważyć możemy, że styl retro to rozwiązanie, które nawiązuje do technik stosowanych już przed wieloma wiekami. Szczególnie popularny staje się przede wszystkim w wyposażeniu wnętrz. Tam też króluje technika shabby chic.

shabby chic, styl retro


W przygotowaniu wyjątkowych wnętrz w stylu retro stosuje się coraz częściej tak zwaną technikę shabby chic, która polega na postarzaniu drewna, które w ten sposób ma wygląd tak jakby miało wiele lat. Styl ten idealnie pasuję do domów, gdzie królować ma klasyka i styl retro, gdzie wszystkie elementy będą ze sobą idealnie współgrać i nawiązywać będą do starych technik.

Technika shabby chic – charakterystyka

Technika shabby chic zakłada, że drewno, które ma być postarzone jednocześnie powinno zostać pokryte kilkoma warstwami specjalnie przygotowanej farby. Każda nowo nakładana warstwa ma zostać przygotowana w taki sposób, by ta, która znajduje się pod nową była nadal w pewnym stopniu widoczna. Dlatego malowanie mebli w technice shabby chic powinien wykonać doświadczony specjalista, który będzie wiedział jak dobrze się tym zająć.

shabby chic, styl retro

Shabby chic – dominujące kolory

W tym momencie styl retro z wyżej wymienioną techniką najczęściej króluje w jasnych barwach. Wybiera się więc delikatne drewno oraz maluje na róże, beże, żółcie a niekiedy na błękity. Jest to pewna forma, która również pojawia się jeśli chodzi styl skandynawski. Dlatego w pewnym stopniu oba style się pokrywają. Styl skandynawski jednak tylko skupia się na jasnych barwach i naturalności surowego drewna, a w shabby chic powszechnie występuje postarzanie drewna.

Wnętrza w stylu shabby chic

Wnętrza wykonane w technice shabby chic są wyjątkowe i niezwykle charakterystyczne. Dlatego jeśli chcemy wykorzystać taką technikę musimy umiejętnie ją zastosować w swoim domu. Łączenie kilku stylów nie zawsze daje interesujące efekty. Dobrym pomysłem może być uczynienie z stylu retro motywu przewodniego dla designu naszych wnętrz. Innym pomysłem może być wybranie jednego pomieszczenia, w którym dominować będą meble i przedmioty wykonane techniką shabby chic.

shabby chic, styl retro

Meble shabby chic – zrób to sam

Wykonania mebli w takim stylu można podjąć się samodzielnie jeśli znamy techniki postarzania drewna oraz posiadamy odpowiednie farby. Kupić je można coraz częściej w nowoczesnych sklepach z artykułami do wykańczania wnętrz. Co do zdobień używa się je stosunkowo nielicznie w technice shabby chic. Już samo postarzanie drewna ma w wystarczającym stopniu gwarantować wyjątkowy wygląd mebli i całego wyposażenia. Chcąc wykonać takie wnętrza w ramach własnych prac powinniśmy wyposażyć się w odpowiedniej jakości farby oraz zakupić pewnego rodzaju przedmioty, które umożliwią wykonanie przecierek na drewnie. Nie będą one konieczne, jeśli uda się kupić drewno już z zastosowaną techniką postarzania bądź też po prostu odpowiednio stare.

Jako, że technika ta staje się coraz bardziej popularna ceny mebli i dekoracji w jej ramach również stają się coraz droższe. Na początek można poszukać sklepu, gdzie zakupimy dekoracje i ozdoby shabby chic. Później krok por korku warto próbować samemu zmieniać meble czy dekoracje w dzieła sztuki stylu retro.

Zdjęcia: ideasforhoshabbychicfrench.