Treść główna

Porady Ciekawostki Skrzynia drewniana – zrób to sam!

Skrzynia drewniana – zrób to sam!

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa majsterkowanie w domu. Po latach mniejszego zainteresowania, znów coraz więcej osób decyduje się na to, by rozmaite przydatne przedmioty wykonywać samemu. Swoją przygodę z majsterkowaniem można zacząć między innymi od zrobienia skrzyni drewnianej.

skrzynia drewniana

fot. ~Brenda-Starr~


Skrzynia z drewna nie jest trudna do wykonania, a bardzo przydatna. Poza tym, umiejętności, które zdobędziemy podczas tworzenia takiej skrzyni okażą się niewątpliwie przydatne podczas następnych prac. W pierwszej kolejności powinniśmy skompletować niezbędne materiały i narzędzia. Z całą pewnością będą to deski – możemy kupić gotowe, przycięte na wymiar bądź też przygotować je samemu, wykorzystując takie narzędzia jak piła do drewna, wiertarka i wkręty, młotek i gwoździe, a także materiały ścierne i lakiery bądź bejce.

Przygotowanie

Prace powinniśmy zacząć od określenia wymiarów skrzyni – podczas ich wyznaczania pod uwagę powinniśmy wziąć to, co będziemy trzymać w skrzyni i miejsce, gdzie ma ona stanąć. Skrzynię możemy wykonać zarówno ze sklejek czy płyt drewnopochodnych, jak i litego drewna, jednak tylko to drugie rozwiązanie zagwarantuje nam wysoką wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że deski z litego drewna prezentują się znacznie lepiej od wyrobów drewnopochodnych, co w przypadku skrzyni, która ma być nie tylko praktyczna, ale również pełnić rolę elementu wystroju wnętrza jest jednym z najważniejszych czynników.

skrzynia drewniana

Czyszczenie i malowanie desek

Deski należy – najlepiej jeszcze przed montażem – oczyścić i wyrównać (pomogą nam w tym przygotowane narzędzia), a następnie polakierować lub pomalować. Jeśli zależy nam na jeszcze lepszym efekcie wizualnym, możemy najpierw nanieść na nie wybrane przez nas wzory, a dopiero potem lakier. Taka obróbka drewna nie sprawi na pewno nikomu trudności, a zabezpieczymy naszą skrzynię przed uszkodzeniami i sprawimy, że będzie znacznie przyjemniejsza w dotyku.

Wykonanie skrzyni z drewna

Skrzynia drewniana ma trzy podstawowe części – są to podstawa, czyli dno, korpus oraz wieko. Każdą z tych części wykonujemy osobno, a następnie łączymy ze sobą w odpowiedni sposób. Deski, które mają posłużyć jako dno skrzyni układamy na dwóch ułożonych poprzecznie deskach – nie tylko pozwolą one połączyć dłuższe deski, ale również posłużą jako nóżki naszej skrzyni. Jeśli chodzi zaś o korpus skrzyni, najwygodniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem będzie na pewno użycie kątowników – możemy bez problemu nabyć je w każdym sklepie z artykułami do majsterkowania bądź markecie budowlanym. Za ich pomocą połączymy ze sobą deski, które tworzyć będą korpus skrzyni. Kiedy mamy już gotowe obydwa elementy skrzyni, należy je ze sobą połączyć. Jak to zrobić? Na pewno nie sprawi to nikomu problemów – wystarczy bowiem na dnie skrzyni wywiercić odpowiednie otwory, przez które połączymy dno z korpusem za pomocą wkrętów. W sposób analogiczny do dna, wykonami wieko skrzyni, które z korpusem połączymy za pomocą zawiasów – możemy również wyposażyć naszą skrzynię w zamek bądź skobel na kłódkę.
Na koniec można umieścić wzory lub zostawić skrzynię z klasycznego drewna, pomalowaną jedynie lakierem.