Śliwa – idealne drewno dekoracyjne
Śliwa to jeden z najpopularniejszych europejskich rodzajów drzew. Można je spotkać zarówno w stanie dzikim, jak w licznych uprawach. Gatunki należące do tego rodzaju, wśród których największym uznaniem cieszą się: śliwa domowa, śliwa tarnina oraz śliwa wiśniowa cenione są z wielu powodów – zarówno ze względu na ich dekoracyjny charakter, jak i na doskonale znane wszystkim śliwki, które uchodzą za jedne z najsmaczniejszych owoców krajowych. Dużym uznaniem cieszy się także drewno śliwy – najczęściej wykorzystywane jest jako surowiec podczas wędzenia, jednak nie brakuje również innych jego zastosowań (zobacz: drewno do wędzenia).
Drewno śliwy – charakterystyka i parametry
Drewno śliwy wyróżnia się przede wszystkim dekoracyjnym rysunkiem, uwydatnianym przez czerwonawą bądź wpadającą nawet w fiolet twardzielą i jasnym bielem. Charakteryzuje się ono również dużą twardością i gęstością, co sprawia, że drewno różnych gatunków śliwy uznawane jest za jedno z najlepszych, jeśli chodzi o odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Śliwa może sprawiać pewne problemy podczas suszenia z uwagi na liczne rozgałęzienie oraz bliski krzewom charakter tych drzew, ich drewno przy suszeniu może pękać i paczyć się. Łatwa nie będzie także obróbka mechaniczna tego drewna – ze względu na dużą twardość wymaga użycia narzędzi wysokiej jakości oraz odpowiednich umiejętności.
Wśród zalet drewna śliwkowego warto wymienić przede wszystkim wspomniane już walory estetyczne oraz dużą wytrzymałość tego drewna. Poddane odpowiedniej obróbce, drewno śliwy charakteryzuje się również doskonałymi właściwościami akustycznymi – świetnie odbija dźwięk. Jeśli chodzi zaś o wady drewna różnych gatunków śliw, w pierwszej kolejności wspomnieć należy na pewno o trudnościach, jakie sprawia podczas suszenia i obróbki.
Śliwa i jej zastosowanie
Zastosowanie drewna śliwkowego w przemyśle drzewnym oraz bliskich mu dziedzinach gospodarki jest naprawdę szerokie. Chociaż jego popularność w branży meblarskiej nie jest już taka, jak dawniej, to nadal często wykorzystuje się je w produkcji mebli – ceni się jego walory estetyczne oraz dużą twardość. Wspomnieliśmy już, że drewno śliwkowe charakteryzuje się doskonałymi właściwościami akustycznymi – doceniają to lutnicy z całego świata, którzy wykorzystują ją do produkcji pudeł akustycznych, instrumentów perkusyjnych i części do instrumentów muzycznych. Duża twardość drewna śliwy powoduje zaś, że często używa się go do produkcji lasek – szczególnie cenione są pochodzące z Irlandii shillelagh, które w swojej ojczyźnie uchodzą wręcz za dobro narodowe, a wytwarzane są ze śliwy tarniny.
Śliwa – drewno do wędzenia i kominka
Omawiając zastosowanie drewna śliwy nie sposób byłoby zapomnieć o wędzeniu – jest ono bowiem, podobnie jak inne gatunki drewna owocowego takie jak czereśnia czy wiśnia, szczególnie cenione przez koneserów, a wędzonym mięsom, rybom czy serom nadaje niepowtarzalnego aromatu. Z uwagi na swoją dużą gęstość i, co za tym idzie, wartość energetyczną, drewno śliwy często używane jest także jako drewno kominkowe.
Zdjęcia: Wikipedia, Wooddatabase.