Sok mleczny z kauczukowca – co warto o nim wiedzieć?
Sok mleczny zwany jest inaczej lateksem naturalnym – to nieprzeźroczysta zawiesina wodna, gromadzona w wakuolach (czyli specjalnych strukturach komórkowych) komórek mlecznych roślin. Każdy gatunek posiada nieco inny sok mleczny, który w dodatku może mieć nieco odmienne zastosowanie użytkowe. Jakie ma właściwości sok mleczny z kauczukowca? Jak jest pozyskiwany oraz do czego konkretnie się go używa?
Sok mleczny z kauczukowca – właściwości
Najczęściej używanym do zbierania soku mlecznego gatunkiem kauczukowca jest kauczukowiec brazylijski. To drzewo, które osiąga wysokość do 25 metrów i pozwala na zbieranie soku, gdy uzyska wiek co najmniej 5 lat. Właściwości soku mlecznego pozwalają na jego używanie w przemyśle, ale również w medycynie naturalnej – tak było zresztą od wieków. Najważniejszą jego cechą jest jednak wysoka zawartość kauczuku – od 40 do nawet 60%.
Zobacz także: sok z brzozy
Sok mleczny z kauczukowca – pozyskiwanie i przetwarzanie
Sok mleczny (lateks) znajduje się w korze kauczukowca i jest pozyskiwany poprzez jej nacięcie. Zebrany do specjalnych naczyń sok mleczny (najlepiej rano, gdy temperatura jest niższa) może następnie zostać przetworzony (poddany obróbce). Produktem końcowym jest kauczuk, który z kolei posiada szerokie zastosowanie w przemyśle. Przetwarzanie polega na odwirowaniu nadmiaru wody, albo też pomocy w jej odparowaniu. W ten sposób powstaje lateks naturalny.
Zobacz także: kauczukowiec
Sok mleczny z kauczukowca – zastosowanie
Do czego jest wykorzystywany sok mleczny z kauczukowca i końcowy produkt – kauczuk? Tworzy się z niego liczne produkty, często stosowane na całym świecie – na przykład jednorazowe rękawiczki, czepki, smoczki dla dzieci czy prezerwatywy. Do tego dochodzą jeszcze między innymi uszczelki, sprzęt sportowy, zabawki, a czasem nawet nawierzchnie drogowe, które są nim pokrywane. Ilość możliwych zastosowań jest bardzo duża i wraz z rozwojem cywilizacji stale rośnie. W tej chwili jednak czasem zastępuje się naturalny kauczuk kauczukiem syntetycznym, uzyskiwanym poprzez proces polimeryzacji.