Sosna – najpopularniejsze drzewo w Polsce
Sosna to drzewo bardzo często spotykane na terenie całej Europy. Najbardziej rozpowszechniona jest jednak w części północnej oraz północno-wschodniej. Na całym świecie występuje aż 80 różnych gatunków tego drzewa. W Polsce drzewo to jest bardzo pospolite. Do czego zatem można wykorzystać sosnę?
Sosna i jej właściwości
Jeśli chodzi o barwę, sosna posiada żółtawobiały biel, czasami także czerwonobiały. Osiąga on szerokość średnio 7 cm, możliwe wahania to +/- 3 cm. Twardziel sosny charakteryzuje się barwą czerwonożółtą bądź brunatnoczerwoną. Drewno sosnowe jest najczęściej prosto włókniste, bez trudu dostrzec można przyrosty roczne.
Parametry fizyczne, wady i zalety sosny
Drewno pozyskiwane z sosny nie jest wybitnie wytrzymałe – można je łatwo przepiłować, strugać, frezować, jak również szlifować. Nie sprawia problemów podczas skrawania, można zaobserwować łuszczenie się wzdłuż włókien. Obróbka drewna takiego jak sosna niezgodna z kierunkiem włókien może skutkować odłupami.
Zasadniczo zaletą jest więc łatwość przetwarzania tego drewna wedle potrzeb. Także suszenie tego drewna jest szybkie, jednak wadą jest możliwość jego pękania oraz paczenia się. Drewno sosnowe można bez problemu skleić. Sosna dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych, ponieważ biel jest podatny na nasycanie. Do grona wad z pewnością dodać należy również zbieżystość oraz niecylindryczność, natomiast minusy związane z użytkowaniem drewna już po obróbce to podatność na zgniliznę, żerowanie owadów. Niestety warto wspomnieć także o tendencji do powstawania sinizny. Jeśli chodzi o trwałość, sosna nie jest specjalnie trwała – zwłaszcza biel, która może szybko stać się siedliskiem owadów i grzybów. Twardziel natomiast jest dużo twardsza. Drewno sosnowe zapewnia z drugiej strony świetną izolację termiczną oraz akustyczną.
Sosna i jej zastosowanie w przemyśle
Drewno pozyskiwane z sosny znajduje zastosowanie podczas produkcji oklein, sklejki, stolarki otworowej, podłóg, część i ściennych elementów potrzebnych do wykonania elewacji. Z drewna sosnowego wykonuje się konstrukcje budowlane (drewno do budowy domu), podkłady kolejowe, mosty oraz stemple na kopalniach. Oprócz tego nie można zapominać o użytkowaniu w meblarstwie, stolarstwie, jak również przy wytwarzaniu płyt wiórowych oraz pilśniowych. Sosna to też świetny materiał opałowy oraz surowiec do produkcji opakowań.
Drewno sosnowe jest bardzo szeroko stosowane w Polsce z uwagi na pospolitość skupisk sosnowych na terenie kraju. Sprzyjające warunki klimatyczne oraz glebowe sprawiają, że sosen w Polsce dostatek.
Ile kosztuje drewno sosnowe?
Dużą zaletą drewna sosnowego jest fakt, iż jest ono w Polsce bardzo tanie – w naszym kraju rośnie wiele drzew należących do tego gatunku. Cena za szalówkę półokrągłą o grubości 19 mm to zaledwie 38 zł za metr kwadratowy (chodzi o klasę I). Jak widać, jest to cena średnio 2,5 razy niższa niż w przypadku dębu czy jesionu. Jeszcze taniej jest, gdy zdecydujemy się na II klasę jakości – wtedy zapłacimy jedynie 30 zł za metr kwadratowy efektywnego krycia.
Zobacz także: Jesion.