Treść główna

Porady Ciekawostki Spiżarnia z dominacją drewna

Spiżarnia z dominacją drewna

Spiżarnia to miejsce, w którym można przechowywać produkty spożywcze, głównie warzywa i owoce, jak i wszelkiego rodzaju przetwory na jesień i zimę. Wygoda korzystania ze spiżarni przydomowej jest nieoceniona. Zawsze można używać zgromadzonych w niej zdrowych produktów. Jak zatem zorganizować taką spiżarnię?

drewniana spiżarnia

Najważniejsza dobra organizacja

W dobrze urządzonej spiżarni powinien panować ład i porządek. Niewielka przestrzeń, jaka cechuje takie pomieszczenia, musi być wykorzystana w optymalny sposób. Dlatego warto zastosować regały i półki przy ścianach, a do tego skrzynie i skrzynki na owoce i warzywa. Do wyposażenia spiżarni można wykorzystać materiał, jakim jest drewno.

Zobacz także: skrzynka na owoce – zrób to sam!

Drewno dominującym elementem spiżarni

Drewno jest materiałem wykorzystywanym w sposób uniwersalny w wielu dziedzinach życia. Między innymi produkuje się z niego meble, które posłużyć mogą do wyposażenia spiżarni. Regały drewniane, z dużą liczbą półek, będą odpowiednie do przechowywania w spiżarni wszystkich naszych zapasów. Sprawdzą się tak samo dobrze w spiżarni w domu, jak i w komórce w mieszkaniu.

drewniana spiżarnia

Z drewna możemy zrobić ponadto skrzynie na owoce i warzywa, w szczególności na ziemniaki, ale również skrzynki, które ustawione jedna na drugiej dadzą nam dodatkową przestrzeń do rozdysponowania. Do ścian spiżarni można przykręcić również drewniane półki, nawet do samego sufitu.

Jakie drewno wybrać do spiżarni?

W spiżarni powinny panować specyficzne warunki. Nie może być tu ani zbyt ciepło, ani zbyt zimno. Jeśli w spiżarni panuje wysoka wilgoć, jeszcze większą uwagę trzeba przyłożyć do zaimpregnowania drewna, aby nie zaczęło butwieć pod jej wpływem. Drewno wybrane do spiżarni musi mieć wysoką nośność i być solidne. Takie założenia spełnia drewno sosnowe.

Sprzątanie i konserwacja drewnianych mebli w spiżarni

Aby sprzątanie spiżarni z przewagą drewna w wyposażeniu nie było trudne, trzeba to drewno pokryć lakierem lub bejcą. Najlepiej wybrać takie środki, które zapewnią idealnie gładką powierzchnię do czyszczenia i zmywania, a przy tym zabezpieczą drewno przed szkodnikami i negatywnym wpływem wilgoci.

Zdjęcia: ChalonHandmade via Foter