Treść główna

Porady Ciekawostki Spróchniałe drewno

Spróchniałe drewno

Wadą drewna może być zgnilizna miękka. Mówi się o niej w momencie, kiedy drewno jest spróchniałe. Co wpływa na rozwój takiej wady i jak radzić sobie ze spróchniałymi elementami drewnianymi w konstrukcji domu?

spróchniałe drewno

Elementy konstrukcyjne narażone na próchnienie

Drewno tradycyjnie wykorzystywane jest od wieków do wznoszenia konstrukcji domów mieszkalnych. Odgrywa ważną rolę przy budowie. Niestety, jest narażone na niszczenie z uwagi na oddziaływanie na nie czynników biologicznych i nie tylko.

Zobacz także: wady drewna

Z czasem może dojść do próchnienia drewna. Najbardziej na próchnienie narażone są stropy, belki, framugi okienne i tym podobne elementy. Najdłużej próchnieniu będą opierać się dębowe bale, cechujące się znakomitą wytrzymałością.

Czym grozi spróchniałe drewno?

Jeśli w konstrukcji budynku mieszkalnego znajduje się spróchniałe drewno, może ono zagrażać wszystkim osobom przebywającym w domu. Najbardziej niebezpieczne jest spróchniałe drewno w konstrukcji dachu. Ażurowa więźba dachowa powinna pozostawać zawsze w idealnym stanie, ponieważ musi utrzymywać cały ciężar dachu, wraz z masą np. śniegu oraz opierać się mocnym podmuchom wiatru.

spróchniałe drewno

Co zrobić ze spróchniałymi fragmentami konstrukcji domu?

Posiadacze domów mieszkalnych o konstrukcji drewnianej okresowo muszą sprawdzać jej stan, zwłaszcza przed rozpoczęciem gruntownego remontu. Trzeba przyjrzeć się całej konstrukcji i sprawdzić, które elementy mogą pozostać, a które są już tak spróchniałe, że istnieje konieczność ich wymiany na nowe. Jeśli próchnicę wykryje się w elementach konstrukcji dachu, wymiana jest niezbędna i to w możliwie jak najkrótszym czasie.

Zobacz także: pękanie drewna

Natomiast czasem spróchniałe drewno można po części odzyskać i naprawić. Naprawa elementów drewnianych powinna rozpocząć się od znalezienia przyczyny złego stanu drewna. Jeśli winne są np. grzyby, trzeba je wyeliminować przed rozpoczęciem naprawy. Później identyfikuje się elementy spróchniałe i określa się stopień postępowania tego procesu. Całe próchno trzeba usunąć, a następnie wyskrobać elementy zainfekowane w belkach drewnianych za pomocą szczotki drucianej lub gruboziarnistego papieru. Należy ocenić stopień zniszczenia elementu i jeśli nadal jest on mocny, można go naprawić. W przeciwnym wypadku wymiana jest obowiązkowa. Do naprawy wykorzystuje się wypełniacz do drewna – szpachlę do drewna czy dwuskładnikową szpachlę. Szpachli nakłada się więcej, aby wystawała nad powierzchnię drewna, a po wyschnięciu wszystko się szlifuje.

Konserwacja drewna

Aby drewno służyło nam dłużej, trzeba nałożyć na nie środek ochronny. Najpierw pokrywa się drewno – nowe lub po naprawie, impregnatem technicznym, a następnie lakierobejcą, impregnatem lub farbą.