Treść główna

Porady Ciekawostki Stare krzesła i akcja – renowacja!

Stare krzesła i akcja – renowacja!

Stare meble dla wielu z nas mają niepowtarzalny czar i urok, którego próżno byłoby szukać we współcześnie produkowanych stołach, szafach czy krzesłach. Nic zatem dziwnego, że nie brakuje wśród nas miłośników mebli „z poprzedniej epoki”, którzy cenią je sobie znacznie bardziej, niż nowoczesne produkty, jakie znaleźć można w dzisiejszych sklepach. Pomimo tego jednak, że stare krzesła nierzadko cechują się doskonałą jakością, nie ominęło ich działanie czasu i często nadają się tylko i wyłącznie do odnowienia. Na szczęście, renowacja mebli drewnianych nie należy do najtrudniejszych zadań i każdy z nas z całą pewnością sobie poradzi z nim samemu – wystarczy po prostu przeczytać wcześniej nasz poradnik, z którego dowiecie się państwo, jak odnowić krzesło krok po kroku.

stare krzesła, renowacja drewna

Narzędzia i materiały do renowacji krzesła

Do odnowienia krzesła wyposażyć musimy się między innymi w papier ścierny lub szlifierkę z odpowiednią tarczą, a także, jeśli przewidujemy także prace tapicerskie – taker oraz zszywki. Przed pracą przygotujmy również lakiery, farby i bejce. Jeżeli zaś zdecydujemy się na renowację za pomocą decoupagu, niezbędne będą nożyczki czy nożyk, specjalny klej oraz lakier.

stare krzesła, renowacja drewna

Renowacja krzesła krok po kroku

Pierwszym krokiem powinno być odtłuszczenie powierzchni krzesła – można użyć do tego alkoholu, na przykład denaturatu, bądź też wykorzystać płyn do mycia naczyń, aczkolwiek to drugie rozwiązanie jest nieco bardziej pracochłonne i przynosi gorsze efekty.
Następnie stary lakier zdzieramy wykorzystując papier ścierny o odpowiedniej gramaturze – zaczynając od tych o dużej ziarnistości, powinniśmy schodzić do papierów o mniejszym rozmiarze ziaren.
Zmatowione krzesło najlepiej pokryć warstwą farby podkładowej – zabieg ten szczególnie polecany jest, jeśli zależy nam na tym, by odnowione krzesło miało kolor ciemniejszy od pierwotnego odcienia – w tym celu użyć można na przykład białej farby akrylowej. Na tę warstwę nanieść należy te farby, które nadać mają naszemu krzesłu upragniony kolor – nie musi to być jednak jeden odcień, możemy bowiem nieco zaszaleć, nanosząc na powierzchnię drewna także rysunki. Malowanie mebli drewnianych dobrze jest zakończyć lakierowaniem, które zabezpieczy naniesione przez nas warstwy i sprawi, że krzesło dłużej zachowa swoje walory estetyczne.

Decoupage w renowacji krzesła

Oczywiście, taki sposób na renowację krzesła nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Osoby, które cenią sobie niebanalnych i fantazyjne rozwiązania na pewno zainteresują się możliwościami, jakie daje decoupage – dzięki ozdobnym technikom możemy nakleić na krzesło między innymi serwetki, chusteczki czy elementy wycięte z gazet, a następnie zabezpieczyć je za pomocą lakieru.

stare krzesła, renowacja drewna

Postarzanie drewna

Ciekawe efekty przynieść również postarzanie drewna – w tym celu skorzystać możemy zarówno z metod chemicznych, jak i mechanicznych, a także połączyć oba rodzaje, dzięki czemu osiągniemy naprawdę interesujące rezultaty. Postarzone drewniane krzesło można również ozdobić motywami ludowymi – na przykład za pomocą wspomnianych już technik decoupage’owych. Można również postawić na naturalność i zmatowione dokładnie krzesło po prostu wybejcować, dzięki czemu wydobędziemy jego naturalny, pierwotny kolor.

Osobną kwestią jest tapicerowanie krzesła. Bywa, że poduszki są w dobrym stanie – wtedy po prostu należy wyjąć je na czas pracy. Jeśli jednak poduszki są już sfatygowane, możemy pokusić się o ich obszycie bądź wykonanie nowych. W przypadku zaś, kiedy krzesło nie posiada żadnych integrowanych poduszek, możemy je dokupić – stylowe, piękne poduszki dostępne są w wielu sklepach.

Zdjęcia: Sxc, Flickr ChiKurt.