Treść główna

Porady Ciekawostki Styl angielski

Styl angielski

Przytulne wnętrza z charakterem – któż z nas o tym nie marzy? Tym właśnie należy tłumaczyć sobie coraz większą popularność, jaką zdobywa styl angielski. Domy urządzone w tym stylu spotkać dziś można łatwo nie tylko w samej Wielkiej Brytanii, ale też w innych częściach świata. Również w naszym kraju przybywa entuzjastów stylu angielskiego, warto więc w kilku słowach przybliżyć czytelnikom jego najważniejsze założenia.

styl angielski

Styl angielski – charakterystyka

Wywodzi się, jak nietrudno się domyśleć, z Anglii, a na wyklarowanie się jego najbardziej charakterystycznych cech wpływ miał zarówno wystrój wiejskich domów, jak i mieszczańskich mieszkań. Najlepiej opisują go dwie cechy – wspomniana już przytulność oraz maksymalizm. We wnętrzach urządzonych na styl angielski nic nie jest bowiem zbędne, a osobom o bardziej minimalistycznych skłonnościach mogą się one wydać nawet przeładowane. Kluczowe są w tych wnętrzach drewniane panele bądź ozdobne, stylowe tapety na ścianach i mnóstwo tapicerowanych mebli wypoczynkowych – w typowym angielskim salonie aż roi się od kanap, sof, wersalek i foteli, na których dla wygody domowników leżą dodatkowo dziesiątki poduszek i kap.

styl angielski

Styl angielski – kolorystka

W angielskich wnętrzach dominują jasne, pastelowe barwy – biele, róże, beże oraz delikatne zielenie, błękity czy czerwienie. W łazienkach i kuchniach powszechne jest użycie białych płytek i stylowych dodatków, które zresztą charakterystyczne są także dla pozostałych pomieszczeń, w których znajdziemy między innymi ozdobne lampki, oprawione obrazki na ścianach, dekoracje roślinne oraz niezbędne Anglikom filiżanki i czajniczki do herbaty.

Urządzony w angielskim stylu salon nie może obejść się bez kominka – najlepiej, jeśli będzie to zdobiony, klasycystyczny kominek, który nada pomieszczeniu przytulnego klimatu. W kuchni zaś zarówno przygotowuje się posiłki, jak i się je spożywa, dlatego też nieodłączną jej częścią muszą być duży, wygodny stół i wyspa kuchenna, a jak najwięcej naczyń i garnków winno wisieć na specjalnych wieszakach. Zobacz także: jakie meble do kuchni wybrać?

styl angielski

Drewno w stylu angielskim

Jeśli w angielskim wnętrzu pojawia się drewno, to jest nie tylko zdobione, ale też najczęściej pomalowane. Dominuje drewno bielone, które często spotkać można także na podłogach, gdzie nadaje kameralnego, przytulnego nastroju.

Firmy wnętrzarskie oferują mnóstwo mebli i dodatków dla miłośników tego stylu, istnieje również możliwość zakupu całej kuchni w stylu angielskim – klienci, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, muszą liczyć się z wydatkiem od dwóch tysięcy – kiedy w grę wchodzą meble z płyt MDF ozdobione na przykład patynowanym drewnem – do nawet kilkunastu tysięcy, jeśli zależy nam na dobrej jakości meblach drewnianych.

Zobacz także: styl prowansalski.

Zdjęcia: InAweofGod’sCreationkerryanndame, ChalonHandmade.