Treść główna

Porady Ciekawostki Styl art deco

Styl art deco

Piękny dom jest marzeniem każdego człowieka. Dlatego też szukamy różnorakich rozwiązań, które mogą zagwarantować, że łatwiej będzie przygotować wyjątkowe, niezapomniane wnętrze. Inspiracje czerpać można z wielu stylów. Było już m.in o stylu skandynawskim czy prowansalskim, dziś przybliżymy styl art deco.

styl art deco

Historia art deco

Styl Art deco pochodzi z połączenia francuskich słów sztuka i dekoracja. Został rozpowszechniony w XX – leciu międzywojennym w sztuce, architekturze, malarstwie i grafice. Był to czas poszukiwania przez ludzi nowych rozwiązań i bodźców, które mogą zmienić nieco styl retro, który odszedł już nieco w niepamięć. Obecnie wiele osób również sięga po nowe style w aranżacji wnętrz i wraca również do znanego od lat art deco, który ma niesłabnącą rzeszę zwolenników.

Założenia art deco

Założeniem stylu jest przede wszystkim połączenie ponadczasowej elegancji z nowoczesnością. Jest to więc styl, który mimo upływu lat nadal doskonale się prezentuje i nie musi być stosowany jedynie w klasycznych budynkach. Styl art deco w swoim zamyśle ma być połączeniem klasycznych geometrycznych linii z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.

styl art deco

W przypadku przygotowywania wnętrz w takim stylu powinno się oczywiście sięgnąć po tradycyjne meble z drewna, które są wyznacznikiem stylu. Meble mogą być także zdobione techniką intarsji. Proste drewno z ciekawym intarsjowanym zdobnictwem będzie pięknie prezentowało się w e wnętrzu domu.

Jeśli chodzi o kolorystykę powinna być ona połączeniem ponadczasowej elegancji i jasnych, dobrze dobranych barw. W założeniu łączyć się powinno jasne kolory z elementami brązowymi, które prezentują się doskonale i wyjątkowo elegancko. Wszystkie elementy w stylu art deco powinny mieć geometryczne kształty, tak by nie wykraczać poza tradycyjne klasyczne rozwiązania. Obecnie warto sięgać również po delikatne wzornictwo użytkowe, które może nieco ożywić takie wnętrza. Nie można jednak ze wzorami przesadzać, gdyż art deco ma być uosobieniem elegancji.

styl art deco

Dla kogo styl art deco?

Styl art deco można określić jako doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie klasyczne połączenie barw z geometrycznymi kształtami, które będą tylko sporadycznie uzupełniane nowoczesnymi rozwiązaniami. Zasadniczo jest to klasyczna elegancja, dlatego właśnie dla zwolenników dawnych styli art deco będzie rozwiązaniem najlepszym.

Wybierając dekorację w tym stylu warto dopasować je do metrażu własnego domu i własnych potrzeb, tak by nie tworzyć sztuki dla sztuki. Wybierając art deco należy liczyć się ze stosunkowo dużymi kosztami przygotowania takich wnętrz. Konieczna będzie bowiem inwestycja w ładne drewniane meble oraz różnego rodzaju dekoracje, które są doskonałym uzupełnieniem poszczególnych elementów przygotowanych w stylu art deco. Jest to jednak styl ponadczasowy, który nawet po wielu latach będzie zachwycał i prezentował się doskonale, dlatego naprawdę warto się na niego decydować.

Zdjęcia: leyla.aaerinaichiArtdecodude.