Treść główna

Porady Ciekawostki Styl francuski

Styl francuski

Urządzając wnętrze swojego mieszkania czy domu, często mamy wcześniej już zarysowaną określoną wizję. Część widzi swoje cztery kąty w stylu skandynawskim, miłośnicy klimatów etnicznych i drewna egzotycznego postawią na styl kolonialny, a zakochani w dawnych latach wybiorą styl retro. Jeśli jednak fascynują Cię bardziej szykowne wnętrza z nutą przepychu, koniecznie zapoznaj się ze stylem francuskim.

styl francuski

Styl francuski – charakterystyka

Jest to styl, który określić by można jako „bogactwo ze smakiem”. We francuskim wnętrzu musi być wiele dodatków – bardzo bogatych i pięknie zdobionych. Królują tu liczne kryształy, obrazy, rozłożyste meble i wysokiej jakości materiały. Wszystko musi mieć dekoracyjny charakter. Jednak dopasowanie mebli i dodatków powinno zostać dokonane z dużym wyczuciem i stylem. Wszak nie jest to kicz, ale wysmakowane bogactwo. Oczywiście, nie można pominąć ludwikowskich mebli, jasnych barw, tapicerki i dekoracyjnych żłobień.

Drewno w stylu francuskim

Jeżeli chodzi o materiały, to jednym z ważniejszych jest na pewno drewno. Drewniane powinny być meble, podłoga i boazeria. Oczywiście, nie może to być zwykłe drewno, nie może być przetworzone. Styl francuski, to przede wszystkim naturalne materiały. Muszą to być rozwiązania wysokogatunkowe, bo tylko takie pasują do tego stylu. Meble muszą być stylizowane, rzeźbione i fryzowane.

styl francuski

Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim?

Styl francuski w domu, to bardzo jasne i duże, otwarte przestrzenie. Trzeba pamiętać, że mimo bogactwa, ten styl odznacza się lekkością. Tę lekkość dają właśnie pastelowe barwy, złocenia na krzesłach. Jasna ściana powinna być przede wszystkim na ścianie z wyjściem na balkon lub taras. Ściany i podłogi powinny być w miarę możliwości spokojne i stonowane, żeby stanowić tło dla bogatego wnętrza, w którym jest bardzo dużo mebli i przedmiotów dekoracyjnych, a większość występuje parzyście. Styl francuski bardzo lubi bowiem równowagę i symetrię.

Zobacz także: Styl prowansalski

Salon w tym stylu to miejsce wypoczynku, w którym znaleźć można dzieła sztuki, meble ze złoceniami i wysokiej jakości dekoracje. Stanowi najbardziej reprezentacyjną część domu. Muszą być sofy, kanapy, szezlongi fotele. Wszystko tapicerowane bogatą tapicerką. Kuchnia francuska jest naturalna i również jasna. Przepełniona jest lawendą, zapachami i koronkami. Jest nie tylko ładna, ale również funkcjonalna. Swoją stylizacją daje do zrozumienia, że tętni ona życiem.

Styl francuski w domu lub mieszkaniu to dekoracje i bogactwo, ale wyważone i pełne harmonii. Daje poczcie przytulności i ciepła. Zapewnia funkcjonalność i ład.

Zdjęcia: frenchfinds via Flickr