Styl japoński – prostota i naturalność
Japonia jawi się nam jako Kraj Kwitnącej Wiśni, gdzie wszystko jest uporządkowane i ma swoje wnętrze. Kultura i sztuka Japonii mają wielowiekową historię. Nierozłącznie związane są z filozofią zen. Jak podejść do urządzania mieszkania lub domu w stylu japońskim?
Minimalizm funkcjonalny
Styl japoński we wnętrza mieszkalnych cechuje się tym, że jest w pełni funkcjonalny, ale prosty, wręcz surowy. Stylistyka pozostaje w zgodzie z naturą, dlatego w takich pomieszczeniach wykorzystuje się wiele naturalnych materiałów, w tym drewno. Wszystko zmierza tu do zachowania pełnej harmonii.
Zobacz także: styl skandynawski
Wnętrze zaaranżowane w stylu orientalnym, japońskim, powinno być przestronne, z minimalną ilością ozdób. Nie może być zagracone, najlepiej zorganizowane tak, aby zachować wszelkie wytyczne związane z ergonomią.
Zaadaptowanie stylu na europejskie warunki
W urządzaniu domu w stylu japońskim nie chodzi o to, aby wiernie przenieść wszystkie jego elementy na europejski grunt mieszkaniowy. Chodzi bardziej o zachowanie charakterystycznego minimalizmu i harmonii. Warto wykorzystać we wnętrzach kolory ziemi, naturalne, biel i czerń. Jeśli już urządzamy wnętrze na biało, możemy wykorzystać jeden wyraźny akcent kolorystyczny – np. czerwień, która symbolizuje w Japonii energię i życie.
Jakie gatunki drewna dominują?
Japończycy cenią sobie naturalizm we wnętrzach, dlatego chętnie sięgają po meble i dodatki drewniane. Najlepiej, aby były one wykonane ze szlachetnego drewna cedru japońskiego. Można też wykorzystać inne gatunki drewna w tym samym celu: żywotnika olbrzymiego, sosny i dębu.
Jakie materiały?
W Japonii wciąż żywe jest przekonanie, że człowiek jest integralnym elementem natury, a nie jej władcą. Dlatego także przy urządzaniu wnętrz Japończycy korzystają z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, jedwab, bawełna, plecione trawy, papier ryżowy i kamień.
Zobacz także: styl rustykalny
Jakie meble?
Przy wyborze mebli do wnętrza w stylu japońskim najlepiej wybrać meble proste, niskie i geometryczne, bez żłobień czy innych elementów ozdobnych. Do tradycji japońskiej bezpośrednio nawiążemy, jeśli wykorzystamy nadstawki komód, tzw. pagody, zagięte ku górze, z odchylonymi narożnikami ażurowych daszków. Przywodzą one na myśl architektoniczne wzory świątyń japońskich. Można również wykorzystać łóżko z niskim materacem czy regały dwustronne z ażurową konstrukcją, które skutecznie oddzielą od siebie dwie części pomieszczenia.
Elementem charakterystycznym we wnętrzach stylizowanych na styl japoński są parawany nawiązujące do ekranów shoji. W ten sposób można zaprojektować ścianki działowe, albo wykorzystać je w roli drzwi przesuwnych.
Zdjęcia: Cloganese via Flickr