Treść główna

Porady Ciekawostki Styl prowansalski

Styl prowansalski

Prowansja to jeden z najpiękniejszych regionów Francji. Położony nad Morzem Śródziemnomorskim charakteryzuje się łagodnym klimatem z ciepłymi zimami oraz upalnym latem. Prowansja to przede wszystkim ogromne pola lawendy, piękne krajobrazy oraz niezapomniane dla każdego turysty Lazurowe Wybrzeże. Od tego regiony Francji wziął swój początek coraz bardziej popularny styl prowansalski. Warto więc wiedzieć o nim nieco więcej.

styl prowansalski

Styl prowansalski – charakterystyka

Styl prowansalski w swoim założeniu jest niezwykle elegancki i nadaje się przede wszystkim do dużych jasnych powierzchni. Krajobraz Prowansji jest przede wszystkim jasny, żywy i taki również ma być styl prowansalski. Dominujące barwy to jasne pastelowe kolory, wśród których najczęściej spotkamy: biel, delikatna żółć i zieleń, oliwka, lawenda, kremowy. Dzięki tym barwom tworzymy wyjątkowo delikatne i stylowe wnętrza. Również meble w stylu prowansalskim mają być w owych delikatnych barwach. Całkowicie odrzuca się wszelkie brązy, czernie czy smutne szarości. Dodatkowo meble są lekko zdobione i same w sobie są niezwykle delikatne a zarazem nawiązują do klasyki. Meble powinny być wykonane z jasnego, litego drewna. Popularne jest również postarzanie drewna, które tym samym ma jeszcze bardziej stylową formę. Jasność barw jest w stylu prowansalskim podobna do tego co oferuje nam styl skandynawski.

styl prowansalski

Wnętrza w stylu prowansalskim

Inne pomieszczenia w stylu prowansalskim poza pokojami: sypialnią czy salonem również powinny pozostać w delikatnym jasnym klimacie. Kuchnia w stylu prowansalskim warto, by była wykonana z elementów kamienia, ceramiki i drewna. Na płytkach ceramicznych warto umieścić kwiatowe elementy w barwie lawendowej, które będą nawiązywać do krajobrazu Prowansji. Blaty kuchenne warto wykonać z delikatnego jasnego marmuru. Meble podobnie jak w pokojach mogą być wykonane z drewna litego, przy którym można wykorzystać postarzanie i przecieranie drewna. Pożądane będą również motywy wykonane w technice shabby chic, które uatrakcyjnią meble i nadadzą im więcej charakteru.

Drewniane podłogi i meble

We wszystkich pomieszczeniach przygotowanych w stylu prowansalskim na podłodze warto umieścić drewnianą podłogę o delikatnych barwach w formie długich desek nie tradycyjnego parkietu. Tym samym podłoga będzie świetnie współgrać z innymi elementami wystroju, wśród których znajdą się stare meble z drewna i inne elementy nawiązujące do klasyki wystroju.

styl prowansalski

Styl prowansalski sam w sobie jest więc przede wszystkim połączeniem delikatności i klasyki, która jako całość ma stworzyć wyjątkowe wnętrze. Decydując się na styl prowansalski należy łączyć wszystkie elementy w całość, gdyż jedynie wtedy pomieszczenia będą dobrze wyglądały. Żadne z nich nie może odbiegać od założonego stylu, gdyż nie będzie współgrać z całością i tym samym zburzy założenia. Aranżując wnętrza w stylu prowansalskim należy jednocześnie liczyć się z dość wysokimi kosztami, które będzie trzeba ponieść przy zakupie mebli i wystroju wszystkich pomieszczeń.

Zdjęcia: frenchfinds.co.ukvogliadivitavera.blogspot.it