Treść główna

Porady Ciekawostki Styl skandynawski

Styl skandynawski

Skandynawski design w ostatnich latach święci prawdziwe triumfy popularności. Dzieje się tak z wielu powodów, najważniejszym wśród jest jednak z całą pewnością prostota i naturalność, dzięki której wnętrza skandynawskie są naprawdę przytulne, a zarazem eleganckie. Dla wielu osób jest to przecież idealne połączenie. Salon w stylu skandynawskim to miejsce, w którym aż chce się przebywać, zwłaszcza w długie, zimowe wieczory.

styl skandynawski

Cechy stylu skandynawskiego

Poza prostotą mebli i dodatków, we wnętrzach skandynawskich łatwo zauważyć mnogość wszelkiego rodzaju koców, pledów i poduszek, co w dużej mierze kształtuje przyjemny i ciepły charakter takich domów. W dużej mierze zależne jest to od klimatu panującego w samej Skandynawii, gdzie mieszkańców męczą długie i mroźne zimy.
Kolejną charakterystyczną cechą stylu skandynawskiego są meble z drewna lub innych ekologicznych materiałów, które utrzymane są w łagodnych i stonowanych, a także nieco surowych barwach – dominuje biel i kolor surowego drewna. Kolory te, razem z różnymi odcieniami szarości dominują również w innych elementach wyposażenia skandynawskich mieszkań.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Nieco inaczej wyglądają kuchnie w stylu skandynawskim. Zakłada on oprócz wykorzystania samego drewna, bogate i częste wykorzystanie kamienia, a także ceramiki. Centralnym miejscem skandynawskiej kuchni jest stół – dzisiejsi potomkowie Wikingów szczególnie dużą wagę przykładają bowiem do więzi rodzinnych, a duży, kuchenny stół staje się przestrzenią nie tylko wspólnego spożywania posiłków, ale również rozmów i gier.

styl skandynawski

Łazienka – styl skandynawski

Warta uwagi jest również niewątpliwie norweska bądź szwedzka łazienka. Styl skandynawski, chociaż z pozoru surowy, idealnie nadaje się na inspiracje przy urządzaniu tej części mieszkania – w utrzymanych w bieli łazienkach sporo jest elementów drewnianych, a armatura i ceramika przywodzą na myśl tradycyjne wnętrzarskie rozwiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że urządzona po skandynawsku łazienka wymaga od nas więcej uwagi, a utrzymanie jej w czystości związane jest z większym wysiłkiem. Jako drewno w łazience idealnie sprawdzi się drewno tekowe.

styl skandynawski

Wnętrza w stylu skandynawskim

Skandynawski styl rustykalny sprawdzi się również przy urządzaniu pokojów dziecięcych czy sypialni. Jego minimalizm oraz wykorzystanie tworzących przytulną atmosferę dodatków sprawia, że wypoczynek we wnętrzach urządzonych na skandynawską modłę staje się prawdziwą przyjemnością. Zarówno skandynawskie sypialnie, jak i inne pomieszczenia domów są jednak nie tylko estetyczne i przytulne – najważniejszą zasadą dla projektantów zza Bałtyku jest bowiem wymóg tworzenia wnętrz, które łączyć będą wspomniane zalety ze stuprocentową praktycznością. Meble ze skandynawskich kolekcji sprawdzą się więc w każdego rodzaju wnętrzach – także tych najmniejszych, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni jest tak samo ważny dla ogólnego efektu.

Skandynawski styl to niewątpliwie bardzo atrakcyjna propozycja dla naszych wnętrz. Decydując się na niego, musimy jednak koniecznie pamiętać, że z wieloma innymi stylami niekoniecznie będzie się on dobrze komponował.

Zdjęcia: interiermagazin

Nasze Porady