Treść główna

Porady Ciekawostki Sucupira – piękno egzotycznego drewna

Sucupira – piękno egzotycznego drewna

Drewno o egzotycznie brzmiącej nazwie – Sucupira, zyskuje coraz większą popularność. Skąd przywędrował do nas ten surowiec? Czym się wyróżnia oraz dlaczego warto wykorzystać go w domu jako element wykończenia wnętrz?

sucupira, drewno egzotyczne

Sucupira – pochodzenie

Sucupira do Europy przywędrowała z dalekich terenów Ameryki Południowej. Drzewo naturalnie rośnie w tropikalnych amazońskich lasach. Występuje między innymi na terenach Brazylii, Wenezueli, Surinamu, Gujany. Nazwa „sucupira” nie jest jednoznaczna i tak naprawdę odnosi się do kilku różnych gatunków drzew, między innymi: purpurea Diplotropis, nitens Pterogyne, incuriale Leucochloron oraz aureum Sclerolobium. Wszystkie te odmiany cechują się podobnymi właściwościami, a co za tym idzie, podobnymi walorami użytkowymi.

Sucupira – charakterystyka drewna

Sucupira to drewno odznaczające się przede wszystkim bardzo wysokim poziomem twardości i wytrzymałości. Dzięki tym cechom doskonale sprawdza się jako surowiec podłogowy. Wielkim atutem sucupiry jest jej odporność na działanie wilgoci oraz innych niesprzyjających czynników, takich jak: owady, drobnoustroje, grzyby, promieniowanie słoneczne czy też uszkodzenia mechaniczne. Można powiedzieć, iż jest to drewno nieomal niezniszczalne. Jego wysoka trwałość sprawia, że może być dowolnie wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Nie bez znaczenia są także dobre warunki obróbki ręcznej i mechanicznej. Drewno bardzo dobrze się piłuje, klei, szlifuje, zbija. Suszenie również nie należy do najtrudniejszych, choć musi przebiegać powoli. Zobacz: suszenie drewna.

sucupira, drewno egzotyczne

Sucupira – zastosowanie

Znakomite własności drewna sucupiry to niejedyny powód, dla którego surowiec ten trafia w gusty coraz liczniejszych producentów stolarki oraz ich klienteli. W równej mierze liczą się tu walory estetyczne. Sucupirę charakteryzuje piękna, unikatowa barwa mieszcząca się w niepowtarzalnych odcieniach brązu. Kolor tego drewna porównywany jest do koloru kawy, czekolady oraz miodu. Szlachetny wygląd deski z Sucupiry sprawia, że bardzo często jest ona używana do wykańczania podłóg salonów oraz innych pomieszczeń o charakterze reprezentacyjnym.

Sucupira to drewno wytworne, stylowe, pięknie wyglądające jako parkiet we wnętrzach domowych i instytucjonalnych. Surowiec ten często zdobi też tarasy (zobacz także: drewno tarasowe), balkony i schody. Ponadto wykonuje się z niego meble, okleiny. Drewno sucupiry stosowane jest również do produkcji łodzi.

Zdjęcia: westvalleyhardwood.com, ibi.se