Sufit drewniany w domu
Sufit drewniany to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby ożywić wnętrza swojego domu i nadać im przyjemnego, przytulnego klimatu. Dzięki niemu mieszkanie lub dom całkiem zmieni swoje oblicze – co ważne jednak, niekoniecznie chodzi tu o nadanie mu rustykalnego charakteru, bowiem przy odpowiednich zabiegach sufit z drewna może wyglądać bardzo nowocześnie. Doskonale sprawdzi się w domkach wypoczynkowych czy w wiekowych domach jednorodzinnych. Ponadto, w swojej podwieszanej wersji idealnie wpasuje się w wystrój nowoczesnej kuchni czy salonu, nie tylko świetnie wyglądając, ale również maskując poprowadzone górą przewody elektryczne i elementy innych instalacji, stwarzając także możliwość estetyczne zamontowania oświetlenia. Zobacz także: strop drewniany.
O zaletach sufitów drewnianych można by mówić naprawdę długo. Sprawia, że nasze wnętrza stają się znacznie przytulniejsze i nadaje im ciepłego, domowego klimatu. Nie bez znaczenia są też wspomniane na wstępie walory funkcjonalne, w które w połączeniu z faktem, że drewno – jako materiał naturalnego pochodzenia – przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła i tym samym – naszych rachunków za ogrzewanie. Niestety, na każdą beczkę miodu przypada łyżka dziegciu – jak wszystkie inne konstrukcje wykonane z drewna, tak i sufit wymaga od nas specjalnej dbałości i odpowiedniego zabezpieczenia – jeśli jednak nie dopuścimy do tego, by jego stan techniczny się pogorszył, na pewno posłuży nam przez długie lata.
Gatunki drewna na sufit
Gatunki drewna, jakie wybierać należy do wykonania sufitu muszą spełniać trzy najważniejsze warunki – powinny być bowiem bardo wytrzymałe, a jednocześnie doskonale się prezentować, nie będąc przy tym zbyt ciężkim. Dlatego też najlepiej sprawdzą się w tym zastosowaniu takie gatunki jak dąb, akacja lub sosna. Jeśli w planach mamy sufit podwieszany wykończony okleiną lub malowany, możemy zastanowić się nad wykorzystaniem tańszych płyt wiórowych.
Jeśli budownictwo drewniane nie ma przed nami tajemnic, z powodzeniem zdołamy taki sufit wykonać samemu. Musimy jednak pamiętać, że jest to praca wymagająca dużych umiejętności i specjalistycznej wiedzy, dlatego też, w przypadku kiedy nigdy nie mieliśmy do czynienia z podobnymi zadaniami, najlepiej na pewno zrobimy powierzając to fachowcom – koszty wykonania takiego sufitu wprawdzie nieco wzrosną, zyskamy jednak pewność, że realizacja nie pozostawi nic do życzenia.
To, ile zapłacimy za taki sufit, zależne jest od wybranej przez nas wersji, materiałów oraz kosztów realizacji. Najbezpieczniej jest jednak przygotować na ten cel około dziesięciu tysięcy złotych.
Zdjęcia: mariyaz, bakokojp, trazomfreak.