Suszarki do drewna i ich rodzaje
Wartość drewna jest nieoceniona. Wiele dzieł sztuki, prawdziwych perełek architektonicznych powstawało właśnie na bazie drewna. Dodatkowo, należy mieć na uwadze, że obróbka drewna nie jest procesem ani łatwym, ani szybkim – nawet współcześnie. Również dziś, nim drewno będzie nadawało się do wykorzystania, trzeba przeprowadzić proces jego suszenia, który wymaga użycia odpowiedniego sprzętu.
Proponowane na rynku suszarki do drewna są bardzo zróżnicowane. Różnice polegają przede wszystkim na przeznaczeniu sprzętu – innymi słowy, ma tu znaczenie surowiec jaki będzie suszony.
W procesie suszenia tarcicy stosuje się np. rozwiązania w postaci działania cyklicznego, gdzie sztaple z tarcicą umieszcza się w specjalnych zamykanych komorach, w których podnoszona jest temperatura. Układy pomiarowe oraz automatyczne gwarantują pełną kontrolę procesu suszenia (zobacz także: suszenie drewna).
Wyróżnić można kilka powszechnie stosowanych rodzajów suszarek:
1. Suszarki konwekcyjne
Drewno umieszczone na paletach lub wózku szynowym wprowadzone będzie do suszarki. Komora jest zamknięta i rozpoczyna się proces suszenia. Komputer steruje wilgotnością i temperaturą powietrza. Dzięki temu z powierzchni drewna suche powietrze przejmuje parę wodną. Ruch powietrza jest zróżnicowany i decyduje o szybkości suszenia. Kominy wentylacyjne umożliwiają usuwanie wilgotnego powietrza z suszarki.
2. Suszarki kondensacyjne
To suszarki, które zalicza się do konwekcyjnych cyklicznego działania. Drewno ogrzewane jest powietrzem na zasadzie konwekcji. Powietrze nie jest wymieniane z otoczeniem, ponieważ suszarka będzie pozbawiona komina. Najważniejszym elementem jest agregat, który odpowiada za chłodzenie powietrza wilgotnego, co umożliwia prowadzenie suszenia bez wymiany powietrza.
Zobacz także: Metody suszenia drewna
3. Suszarki aerodynamiczne
W tym przypadku mamy suszarki konwekcyjne cyklicznego działania, w których powietrze jest ogrzewane poprzez tarcie mas powietrza o specjalny wirnik wentylatora. W ten sposób powietrze odpowiadające za suszenie będzie gwarantować warunki odpowiednie do suszenia powietrza. Tego typu suszarki można stosować w miejscu, gdzie nie można budować kotłowni.
4. Suszarki podciśnieniowe
To suszarki, które będą służyć do suszenia twardego drewna. Suszarki działają na zasadzie pary przegrzanej, pod dużym ciśnieniem przy ogrzewaniu kontaktowym oraz suszarki podciśnieniowe, które posiadają ogrzewanie dialektyczne. Zróżnicowany będzie sposób przekazywania ciepła drewna.