Treść główna

Porady Ciekawostki Świerk i jego odmiany

Świerk i jego odmiany

Powszechnie występującym gatunkiem drzew iglastych w Polsce jest świerk. Ma wiele odmian, a drewno z niego można stosować nie tylko w stolarstwie.

świerk, gatunki świerku, odmiany świerku

Świerk – pochodzenie i wykorzystanie

Świerk jest wiecznie zielonym drzewem iglastym z rodziny sosnowatych. Jego rodzaj obejmuje około 35 gatunków świerków. Rośnie głównie na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. Drzewa świerków są wysokie, z regularną, stożkową koroną. Posiadają spiralnie osadzone, kłujące szpilki oraz cylindryczne, zwisające w dół szyszki.

Zobacz także: choroby i szkodniki świerków

Świerki pospolite można wykorzystywać również jako materiał do formowania żywopłotów. Trzeba je regularnie strzyc i chronić przed zbyt dużym rozrostem, ponieważ będą zacieniać inne rośliny. Świerki pospolite zajmują dużo miejsca i mogą osiągać do 50 metrów wysokości, dlatego kompletnie nie nadaje się do uprawy w dużych aglomeracjach miejskich. Tradycyjny świerk pospolity wykorzystywany jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia na choinki.

Gatunki świerka

W Polsce głównie występuje świerk pospolity, rosnący w górach na południu kraju lub w jego północno-wschodniej części.

świerk, gatunki świerku, odmiany świerku

Oprócz świerków pospolitych można wymienić i inne gatunki, skupione w oddzielnych podsekcjach i sekcjach. W sekcji omorica występują podsekcje: omoricae, w której wymienia się świerk serbski, Brewera i Sargenta oraz Picea farreri. W podsekcji Marianae występuje świerk czarny, czerwony, dwubarwny, Picea balfouriana, Picea glehnii, Picea likiangensis, Picea purpurea, Picea spinulosa.

Zobacz także: drewno świerkowe

W sekcji Picea występuje świerk gruboigłowy, himalajski, kaukaski, koreański, japoński, Maksymowicza, Schrenka, piękny świerk syberyjski, szydlasty, Veitcha, Wilsona, Picea chihuahuana, Picea crassifolia, Picea martinezii, Picea meyeri oraz morrisonicola. W sekcji tej wymienia się też świerk pospolity. Ostatnią sekcją jest Casicta, do której zalicza się świerk ajański, Engelmanna, biały, kłujący i sitkajski.

Poszczególne odmiany świerka różnią się między sobą pokrojem i siłą wzrostu, kolorem i kształtem szyszek oraz wymaganiami glebowymi.