Szakłak pospolity
Szakłak pospolity to dość mało znane drzewo, które spotkać można także w Polsce. Jest to roślina szczególnie ceniona z uwagi na posiadane właściwości zdrowotne.
Szakłak i jego charakterystyka
Szakłak pospolity w naszym klimacie dorasta nawet do sześciu metrów wysokości. Charakteryzuje się dość ciasno rozmieszczonymi gałęziami, które usiane są licznymi cierniami. Liście drzewa są delikatnie owłosione i mają eliptyczno – jajowaty kształt. Drzewo zakwita, ale kwiaty są naprawdę niepozorne – trzeba mocno wytężyć wzrok, aby je dostrzec. Pojawiające się w późniejszej porze owoce długo utrzymują się na gałęziach.
Drewno szakłaka pospolitego jest twarde i gęste, ale mało używane.
Zobacz także: ambrowiec balsamiczny
Szakłak – występowanie
Szakłak pospolity to drzewo, które spotkać można nie tylko w Europie. Porasta tereny zarówno Azji, jak i Afryki Północnej. Jeśli chodzi o występowanie rośliny na terytorium Polski, to głównie lokalizuje się ona na niżu. Na pogórzu jest raczej rzadkością.
Szakłak – ciekawostki
Mówiąc o szakłaku, warto podkreślić, że jest to roślina, na której chętnie żywią się owady. Przyjmuje się, że blisko pięćdziesiąt gatunków czerpie pokarm właśnie z tego drzewa. Na szakłaku żywią się larwy bardzo lubianych przez dzieci motyli – cytrynków. Z kwiatów pyłek zbierają pszczoły, motyle i muchówki. Również ptaki na szakłaku mają świetną stołówkę. Owoce lubiane są przez rudziki, gile, grubodzioby. Szakłakiem nie pogardzą także ssaki. Po korę, liście, owoce i pędy z apetytem sięga między innymi kuna leśna.
Zobacz także: łoskotnica pękająca
Co ciekawe, dla człowieka owoce tego drzewa są szkodliwe. Już około trzydziestu suszonych owoców może wywołać dotkliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W odpowiednich dawkach szakłak wpływa jednak korzystnie na nasze zdrowe. Może być jednak stosowany wyłącznie przez osoby naprawdę doświadczone i mające w tym temacie rozległą wiedzę.
Szakłak jest drzewem mało znanym. Większość z nas nie potrafi go nawet prawidłowo rozpoznać. Tymczasem jest to roślina niezwykle cenna, której rola w ekosystemie jest naprawdę ogromna.
Zdjęcia: Matt Lavin, Vmenkov via Wikipedia