Treść główna

Porady Ciekawostki Szkodniki drewna – jak sobie z nimi radzić?

Szkodniki drewna – jak sobie z nimi radzić?

W poprzednim artykule (zobacz tutaj) przedstawiliśmy państwu najczęściej spotykane gatunki szkodników – teraz przyszła pora na to, by omówić sposoby, jakimi można z nimi walczyć.

szkodniki drewna - jak sobie z nimi radzić

Łatwiej, niż wytępić szkodniki, jest nie dopuścić do tego, by zajęły one drewno. Warto jednak na wstępnie zaznaczyć, że nie ma stuprocentowo skutecznych metod – możemy natomiast sprawić, że prawdopodobieństwo ich pojawienia znacząco spadnie. Jak to uczynić? To proste – wystarczy zaimpregnować drewno. Zobacz także: metody zabezpieczania drewna.

Metody zabezpieczania drewna przed szkodnikami

Wachlarz metod, za pomocą których możemy to zrobić jest naprawdę imponujący – wszystko jednak sprowadza się do tego, by utrzymać odpowiednio niski poziom wilgoci, bowiem to właśnie ona w największym stopniu przyciąga spuszczele i korniki. Możemy w tym celu stosować solne lub olejowe preparaty, które wnikając głęboko w strukturę drewna tworzą w niej warstwę niesprzyjającą rozwojowi chrząszczy.

szkodniki drewna - jak sobie z nimi radzić

Pamiętajmy również, że znaczenie ma nie tylko sama impregnacja, ale też stosowanie właściwych technik budowlanych – odwodnienie gruntu, regularne sprawdzanie szczelności dachu oraz instalacja wystarczającej ilości rynien.

Metody interencyjne

Impregnatów możemy używać także wtedy, gdy owady zaatakowały już drewno – po zastosowaniu takich środków, larwy i osobniki dorosłe powinny zginąć maksymalnie po dwóch tygodniach. Skuteczność takiego zabiegu można zwiększyć nawiercając w drewnie wąskie otwory, które pozwolą środkom dotrzeć do głębszych warstw, i przykrywając je folią na kilkadziesiąt godzin. Impregnowania jako metody interwencyjnej nie sposób niestety użyć w przypadku drewna malowanego (zobacz: barwienie drewna), złoconego lub lakierowanego.

Fumigacja – gazowanie szkodników

Innym sposobem na pozbycie się szkodników drewna jest gazowanie, określane też mianem fumigacji. Metody tej, polegającej na spryskaniu drewna lotnymi środkami, używa się, gdy ilość insektów jest naprawdę duża. Jej wielkim plusem jest niemal całkowita skuteczność, jednak decydując się na nią, warto pamiętać, że w przypadku domów drewnianych, obiekt nie powinien być użytkowany przynajmniej przez kilka dni. Gazowanie nie może być też stosowane jako metoda interwencyjna – po jego przeprowadzeniu należy więc drewno zaimpregnować.