Szkodniki drewna
Drewno, pomimo wielu zalet, narażone jest na pewne niebezpieczeństwa. Obok wiatru, słońca, deszczu i innych czynników atmosferycznych, a także bakterii i grzybów, największym zagrożeniem dla drewnianych konstrukcji są owady – warto więc poznać kilka najważniejszych informacji na ich temat.
Rodzaje szkodników drewna
Najpopularniejszymi szkodnikami drewna są u nas na pewno korniki, które dla niektórych stały się wręcz ich synonimem. Niemniej od nich znane są także termity, które jednak w naszym klimacie nie czują się najlepiej – potrzebują wysokich temperatur i dużej wilgotności. Najgroźniejszych ze szkodników drewna jest zaś bytujący w obrobionym drewnie iglastym spuszczel – osobniki tego gatunku nieraz już przyczyniły się do dużych strat. Pod względem problemów, które może sprawiać, nieznacznie tylko ustępuje mu kołatek domowy. Wybierający drewno liściaste wyschlik jest bardzo łatwy do rozpoznania – samce posiadają charakterystyczne czułki w kształcie grzebyków. Mniej wybredny jest zaś tykotek pstry, który żywi się drewnem liściastym i iglasty. Poza tymi owadami, w naszym klimacie spotkać można także kilkanaście innych gatunków – są one jednak znacznie rzadziej spotykane.
Sosna – przysmak szkodników
Wśród drzew szczególnie narażonych na szkodniki prym wiedzie sosna. Jej drewno stanowi pokarm niemal wszystkich występujących w naszym kraju drewnożernych owadów. Są to między innymi ściga lśniąca, smolik drągowinowiec, kłopotek czarny, bielowiec olbrzymi czy korniki. Prawie wszystkie z tych owadów żywią się również innymi gatunkami liściastymi, na czele z sosną i jodłą. Należy jednak pamiętać, że każde drewno, jeśli odpowiednio go nie zabezpieczymy, prędzej czy później zostanie zaatakowane przez szkodniki.
Szkodniki drewna – ulubione miejsca
W drewnianych konstrukcjach szkodniki gnieżdżą się szczególnie w tych ich partiach, w których panuje wysoka temperatura – w więźbie dachowej, na strychu i w południowych ścianach, aczkolwiek istnieje także mnóstwo gatunków, które lepiej czują się w zawilgoconym i zagrzybionym drewnie.
Proces niszczenia drewna przez szkodniki jest zazwyczaj dość długotrwały – w jednym elemencie przeżyć może nawet kilkanaście pokoleń owadów, a niektóre ich gatunki osiągają długość życia przekraczającą dwa lata, jednak pierwsze oznaki ich obecności widoczne są już po kilku pierwszych miesiącach.
Zdjęcia: Wikipedia.