Szlifowanie drewna
Szlifowanie należy do najważniejszych etapów obróbki drewna. Dzięki takim technikom możemy uzyskać dużą dokładność w nadawaniu drewnu określonego, wymaganego przez nas kształtu oraz znacząco zmniejszyć jego chropowatość, nadając jego powierzchni gładkość i czyniąc ją przyjemną w dotyku.
fot. dcysurfer
Do szlifowania wykorzystuje się rozmaite materiały ścierne, takie jak między innymi korund, węglik krzemu czy diament. Co ważne, nie zawsze używać musimy w tym celu elektronarzędzi – równie dobrze możemy szlifować ręcznie, wykorzystując proste narzędzia obsługiwane ręcznie. Najpopularniejszym jednak narzędziem, z jakiego możemy skorzystać w tym celu jest szlifierka – jako, że na rynku znajdziemy ogromny wybór tych urządzeń, warto wiedzieć, jaką szlifierkę wybrać do konkretnego zastosowania.
Szlifierki do drewna
W przypadku dużych, płaskich powierzchni najlepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na użycie szlifierki taśmowej. Dzięki swojej dużej wydajności, wynikającej ze sposobu ich działania, szlifierki tego rodzaju pozwalają na szlifowanie dużych powierzchni w krótkim czasie, dlatego też czas wybrać narzędzie o jak największej szerokości taśmy. Narzędzia te nie nadają się jednak do każdej powierzchni. Ze względu na ograniczenia ich konstrukcji, szlifierek taśmowych nie będziemy mogli użyć do obrabiania powierzchni, na których występują kąty, krawędzie i otwory.
Dużo lepiej nadadzą się do tego, cechujące się większą uniwersalnością, szlifierki mimośrodowe oraz oscylacyjne, które, chociaż nie posiadają tak dużej wydajności, umożliwiają nam dotarcie do najtrudniej dostępnych miejsc. Początkującym amatorom prac stolarskich odradza się natomiast używanie popularnych szlifierek kątowych – ich wykorzystanie wymaga bowiem dużej wprawy i niesie ryzyko zniszczenia obrabianej powierzchni. Poza tym, do szlifowania wymagających precyzji detali użyć można pilników do drewna oraz zwykłego papieru ściernego.
fot. Dave Catchpole
Jak szlifować drewno?
Używając szlifierek pamiętać należy natomiast o tym, by wybrać odpowiedniej tarczy ściernej. W handlu dostępne są tarcze o gramaturze specjalnie przystosowanej do obróbki drewna, mocowane do szlifierki za pomocą rzepa. Zabierając się do szlifowania należy pamiętać o tym, by używać najpierw tarcz o dużej ziarnistości, a następnie przechodzić stopniowo do papieru coraz drobniejszego – warto przyjąć proporcję, według której każdy kolejny krążek będzie cechował się ziarnistością dwa razy mniejszą od poprzedniego. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że cała powierzchnia będzie wyszlifowana równo i dokładnie. Pamiętajmy również, aby przed ostatnim szlifowaniem powierzchnię odtłuścić i oczyścić za pomocą, na przykład, lakieru podkładowego o odpowiednim stężeniu.
Szlifowanie drewna, chociaż niektórym może wydać się czynnością zarezerwowaną jedynie dla profesjonalistów, może być z powodzeniem praktykowane również w domowym warsztacie. Oszlifowane drewno wykazuje lepsze właściwości i wygląda dużo lepiej, a wyroby do których stworzenia zostało ono użyte są bezpieczniejsze i doskonale się prezentują.