Treść główna

Porady Ciekawostki Szpachlowanie drewna – porady

Szpachlowanie drewna – porady

Drewno to jeden z najchętniej wykorzystywanych we wnętrzarstwie materiałów. O jego zaletach można mówić naprawdę długo. Niezależnie jednak od tego, jak starannie będziemy o nie dbali, niestety nie unikniemy powstawania nieestetycznie wyglądających i często rzutujących na funkcjonalność ubytków w strukturze parkietów, ram okiennych, framug czy mebli. Przyczyny pojawiania się takich ubytków mogą być naprawdę najróżniejsze – od mechanicznych uszkodzeń, przez działanie wilgoci, aż po utratę warstwy środka ochronnego. Powody nie są jednak w takich sytuacjach najważniejsze – najbardziej istotne jest bowiem to, by szybko sobie z tym problemem poradzić.

 szpachlowanie drewna


Najlepszym na to sposobem jest szpachlowanie drewna. Dzięki tej stosunkowo prostej metodzie możemy w krótkim czasie sprawić, że nasze meble czy akcesoria domowe nabiorą nowego blasku. Polega ono na pokryciu szpachlą powierzchni drewnianej, w której wystąpiły ubytki. Szpachla do drewna wnika w dziury i wgłębienia, a po zaschnięciu sprawia, że struktura powierzchni na powrót jest jednolita.

Co można szpachlować?

Szpachlować można niemal wszystkie elementy drewniane – podłogi i parkiety, szafy, półki i inne meble, ramy okienne i drzwiowe oraz wiele innych. Renowacja drewna tą metodą jest nie tylko bardzo wygodna i prosta, ale również stosunkowo tania – dlatego też każdy z nas może swoje ulubione meble czy elementy wyposażenia wnętrza odnowić samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Zobacz także: Renowacja mebli drewnianych.

szpachlowanie drewna

Szpachlowanie drewna – od czego zacząć?

Po pierwsze, powinniśmy skompletować niezbędne narzędzia – papier ścierny i szpachelkę. Przydatna okaże się również szmatka oraz środek odtłuszczający – na przykład rozpuszczalnik bądź denaturat – za pomocą którego oczyścimy powierzchnię przed rozpoczęciem pracy. Dysponując już wszystkimi potrzebnymi narzędziami, możemy przystąpić do dzieła.

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować odnawianą powierzchnię, usuwając z niej starą farbę bądź lakier, a następnie szlifując papierem ściernym. Następnie nakładamy na ubytki w drewnie szpachlę – koniecznie wybierzmy produkt przeznaczony do drewna, bowiem szpachle takie zawierają mączkę drewnianą, co po ich zastygnięciu sprawia, że ich właściwości w dużej części odpowiadają cechom drewna. Zaszpachlowane meble, drewniane podłogi lub drzwi i okna należy pozostawić na określony czas – informację na ten temat znajdziemy na opakowaniu. Jako, że szpachla musi szczelnie wypełniać ubytki, niezwykle ważne jest jej odpowiednie dociśnięcie, a w razie potrzeby – powtórne szpachlowanie po zaschnięciu pierwszej partii. Po skończeniu pracy szpachlowaną powierzchnię powinniśmy zabezpieczyć, używając do tego farby do drewna, lakieru bądź innego środka – w zależności od przeznaczenia danego przedmiotu i naszych upodobań. Zobacz także: malowanie mebli z drewna.

Ceny szpachli do drewna są bardzo różne – rozpoczynają się już od niecałych 10 złotych, kończą zaś nawet na 50 złotych za opakowanie. Pamiętajmy też, że do kosztów renowacji drewna tym sposobem doliczyć należy ceny papieru ściernego oraz środków malarskich.
Zdjęcia: Maggio7