Treść główna

Porady Ciekawostki Taras drewniany w Twoim domu

Taras drewniany w Twoim domu

Każdy ogród nabiera niepowtarzalnego uroku, gdy znajduje się w nim taras drewniany. Idealnie harmonizuje z roślinami ogrodowymi, jak również z elementami wykończenia budynku. Zatem jakie drewno wybrać na taras?

taras drewniany


Wybierajmy gatunki drewna trwałe i odporne na grzyby. Z pewnością polecić można drewno egzotyczne, a konkretnie: tek, tatajubę, cumaru, lapacho, bagkirai, iroko oraz badi. Wszystkie te typy są niesamowicie twarde, a co więcej – nie straszne im zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie.

Drewno egzotyczne a drewno krajowe

Nie oznacza to jednak, że drewno pochodzące z Polski nie jest odpowiednie. Z krajowych odmian najlepszy będzie dąb, ewentualnie modrzew. Należy jednak pamiętać o tym, aby drewno było możliwie jak najodporniejsze, jeśli chodzi o wilgoć. Parametry antywilgociowe są istotne z punktu widzenia warunków panujących na tarasie. Nawet, jeśli jest on zadaszony, jest narażony na deszcz oraz śnieg. Z tego też powodu zaleca się wybieranie drewna dębowego z odmian krajowych, a z egzotycznych – teka lub bangkirai. Bangkirai jest najodporniejszy w stosunku do wilgoci, ponieważ zawiera w sobie olejki.

Czy warto budować tarasy drewniane?

Zaczniemy od zalet, z jakimi wiąże się posiadanie tarasu drewnianego. Oprócz wyglądu, warto wymienić przyjemną temperaturę drewna, które nie nagrzewa się zbyt mocno latem. Taras to bezpieczne miejsce do zabawy dla dzieci, ponieważ drewno amortyzuje upadki. Jeśli jednak nie zostało zaimpregnowane – problemem mogą stać się drzazgi. Podstawa tarasu, posadzka, może zostać ułożona z dużych elementów.

Trudności w budowie tarasu z drewna

Niestety są również i wady, w poczet których zaliczyć można z pewnością odbarwianie się drewna pod wpływem działania promieni słonecznych (dotyczy to zwłaszcza drewna egzotycznego, odbarwianiu się można zapobiec dzięki olejowaniu). Kolejną wadą jest fakt, iż drewno generalnie nie jest materiałem aż tak wytrzymałym, a poza tym – jest ono dość uciążliwe, jeśli chodzi o utrzymywanie czystości. Poza tym, konieczne jest regularne konserwowanie drewna. Drewniany taras powinien być zadaszony, co wiąże się z następnym wydatkiem.

taras drewniany

Style tarasów drewnianych

Wyróżnić można następujące rodzaje tarasów drewnianych, z punktu widzenia stylu. Mianowicie są to:

  • tarasy egzotyczne (wykonane z drewna egzotycznego),
  • klasyczne (najpowszechniejszy rodzaj tarasów, idealnie komponuje się z eleganckim otoczeniem),
  • zabudowane (taras odpowiednio chroniony przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi),
  • rustykalne i inne.

Samodzielne wykonanie tarasu czy z pomocą firmy zewnętrznej?

Wykonywanie wszelkich prac budowlanych na terenie domu zawsze warto powierzyć specjalistom. Budowa tarasu może wydawać się mało skomplikowana, jednak współpracując z doświadczonymi fachowcami zapewniamy sobie sprawny i szybki przebieg całego procesu bez niepotrzebnych komplikacji. Oczywiście jeśli posiadasz doświadczenie w tego typu pracach, masz czas oraz cierpliwość, a nawet odpowiednie narzędzia i maszyny do obróbki drewna – być może warto spróbować. Jednak jeśli zależy Ci na profesjonalnie wykończonym tarasie, np. w ciekawym stylu lub zadaszonym – zdecydowanie lepiej jest udać się po pomoc do firmy zewnętrznej.