Treść główna

Porady Ciekawostki Tauari – pachnące drewno

Tauari – pachnące drewno

Tauari jest egzotycznym drewnem, pochodzącym z Ameryki Południowej. Wyróżnia się ciepłą barwą, szlachetnym wyrazem słoi, łatwością obróbki przy jednoczesnej solidności i trwałości, jak również specyficznym zapachem. Coraz częściej wykorzystywane jest do produkcji mebli, czy podłóg. Dlaczego?

tauari drewno

Tauari – pochodzenie

Tauari (Couratari) to rodzaj dużych (ich wysokość dochodzi nawet do 37 metrów!) drzew z rodziny Lecythidaceae, które pochodzą z tropikalnej części Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej. Drzewo tauari po raz pierwszy zostało opisane w roku 1775. Wyróżniamy aż 19 gatunków tej rośliny.

Drewno tauari – charakterystyka

Drewno tego niezwykłego drzewa znane jest szczególnie ze względu na swój charakterystyczny zapach – interesujący i na ogół określany jako miły. Przypomina nieco zapach lniany i jest on na tyle mocny, że należy wziąć pod uwagę obcowanie z nim nawet przez kilka lat, jeśli decydujemy się na zakup tego typu drewna, bądź jakichś gotowych produktów z niego wykonanych.

Jeśli chodzi o inne – techniczne – parametry prezentowanego drewna, warto nadmienić, że przypomina ono nasz rodzimy dąb. Jest nawet zwane „brazylijskim dębem”, ze względu na przypominający go kolor oraz łatwość obróbki. Przy tym tauari wyróżnia się wysoką stabilnością wymiarową oraz naturalną i wysoką odpornością.

tauari drewno

Wady i zalety drewna tauari

Drewno tauari jest niezwykle łatwe w obróbce, a w trakcie jej wykonywania nie dochodzi w nim do żadnych pęknięć i odkształceń. Bez problemu można je również wysuszyć i kleić. Posiada wspaniałą barwę i wyróżnia się wyraźnym, mahoniowym słojem. Włókna ułożone są prosto, zatem wygląda ciekawie zarówno w sklejkach, jak i w przekroju poziomym, a biel jest na nim niedostrzegalna. Jak już wspominano, jest to także drewno bardzo stabilne i odporne na uszkodzenia.

Główną wadą drewna jest na pewno jego zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu, a do którego trzeba się będzie przyzwyczaić, jeśli pragnie się mieć takie egzotyczne drewno w swoim otoczeniu. Należy również wspomnieć, że wyroby z tauari są cenioną rzadkością – wpisano je bowiem na listę drzew zagrożonych wyginięciem.

Zobacz także: Drewno egzotyczne – cumaru.

Drewno tauari i jego zastosowanie

Z tego gatunku drewna można z powodzeniem wykonywać materiały podłogowe, wysokiej jakości meble, masywne konstrukcje (statki, urządzenia sportowe, rusztowania), zabawki, skrzynie, jak również stolarkę wewnętrzną i zewnętrzną.

Zdjęcia: hardwood-timberfloors, etsy.