Technika Shou Sugi Ban
Jak zabezpieczyć drewno, by zyskało na wytrzymałości oraz prezentowało się efektownie? Stosowanych jest wiele nowoczesnych metod z użyciem rozmaitych środków, niemniej do łask powracają stare i sprawdzone sposoby – takie jak technika Shou Sugi Ban.
Shou Sugi Ban – co to jest?
Shou Sugi Ban – spalona deska cedru lub Yakisugi – to technika konserwacji drewna wywodząca się z Japonii, gdzie stosowana jest od stuleci. Polega ona na wypalaniu (a wręcz na zwęglaniu) drewna, dzięki czemu staje się ono wyjątkowo trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne oraz na grzyby i owady. Dodatkowym atutem, jaki daje omawiana technika, są niesamowite walory wizualne.
Zobacz także: pirografia – wypalanie w drewnie
Shou Sugi Ban – etapy prac
Proces obróbki drewna metodą Shou Sugi Ban przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności drewno jest opalane lub zwęglane – w zależności od finalnego rezultatu, jaki chce się uzyskać. Zgodnie z japońską tradycją powinno się używać wyłącznie naturalnie wyzwolonego ognia, niemniej dziś sięga się po palniki gazowe usprawniające pracę. Kolejnym etapem jest hartowanie drewna w zimnej wodzie – z powierzchni desek zostaje przy okazji usunięty pył. Następnie drewno jest dokładnie szczotkowane i zabezpieczane woskiem, lakierem lub olejem roślinnym. Cały proces jest bardzo czasochłonny, lecz doskonale konserwuje drewno na kilkadziesiąt lat. Uwydatnia też jego piękno poprzez podkreślenie unikalnej faktury.
Gatunki drewna w technice Shou Sugi Ban
Dawniej w technice Shou Sugi Ban wykorzystywano tylko cedr japoński. Obecnie używa się wielu różnych gatunków drewna, m.in. drewna sosnowego, klonowego, dębowego, modrzewiowego czy pozyskanego z żywotnika olbrzymiego, drzewa iglastego reprezentującego rodzinę cyprysowatych.
Zastosowanie desek
Początkowo deski konserwowane metodą Shou Sugi Ban służyły wyłącznie do budowy domów. Kiedy na rynku zaczęły pojawiać się betonowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych materiały elewacyjne, stara technika japońska odeszła w zapomnienie na długie lata. Odkryta została ponownie na potrzeby współczesnego designu na początku XXI w. w USA, a potem w Europie. Z opalanych desek buduje się domy, tworzy oryginalne meble i dekoracje, wykańcza się nimi ściany i podłogi.
Zdjęcia: Unimoi, 663highland via Wikipedia