Treść główna

Porady Ciekawostki Technika Shou Sugi Ban

Technika Shou Sugi Ban

Jak zabezpieczyć drewno, by zyskało na wytrzymałości oraz prezentowało się efektownie? Stosowanych jest wiele nowoczesnych metod z użyciem rozmaitych środków, niemniej do łask powracają stare i sprawdzone sposoby – takie jak technika Shou Sugi Ban.

technika shou sugi ban

Shou Sugi Ban – co to jest?

Shou Sugi Ban – spalona deska cedru lub Yakisugi – to technika konserwacji drewna wywodząca się z Japonii, gdzie stosowana jest od stuleci. Polega ona na wypalaniu (a wręcz na zwęglaniu) drewna, dzięki czemu staje się ono wyjątkowo trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne oraz na grzyby i owady. Dodatkowym atutem, jaki daje omawiana technika, są niesamowite walory wizualne.

Zobacz także: pirografia – wypalanie w drewnie

Shou Sugi Ban – etapy prac

Proces obróbki drewna metodą Shou Sugi Ban przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności drewno jest opalane lub zwęglane – w zależności od finalnego rezultatu, jaki chce się uzyskać. Zgodnie z japońską tradycją powinno się używać wyłącznie naturalnie wyzwolonego ognia, niemniej dziś sięga się po palniki gazowe usprawniające pracę. Kolejnym etapem jest hartowanie drewna w zimnej wodzie – z powierzchni desek zostaje przy okazji usunięty pył. Następnie drewno jest dokładnie szczotkowane i zabezpieczane woskiem, lakierem lub olejem roślinnym. Cały proces jest bardzo czasochłonny, lecz doskonale konserwuje drewno na kilkadziesiąt lat. Uwydatnia też jego piękno poprzez podkreślenie unikalnej faktury.

technika shou sugi ban

Gatunki drewna w technice Shou Sugi Ban

Dawniej w technice Shou Sugi Ban wykorzystywano tylko cedr japoński. Obecnie używa się wielu różnych gatunków drewna, m.in. drewna sosnowego, klonowego, dębowego, modrzewiowego czy pozyskanego z żywotnika olbrzymiego, drzewa iglastego reprezentującego rodzinę cyprysowatych.

Zastosowanie desek

Początkowo deski konserwowane metodą Shou Sugi Ban służyły wyłącznie do budowy domów. Kiedy na rynku zaczęły pojawiać się betonowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych materiały elewacyjne, stara technika japońska odeszła w zapomnienie na długie lata. Odkryta została ponownie na potrzeby współczesnego designu na początku XXI w. w USA, a potem w Europie. Z opalanych desek buduje się domy, tworzy oryginalne meble i dekoracje, wykańcza się nimi ściany i podłogi.

Zdjęcia: Unimoi, 663highland via Wikipedia