Toczenie drewna – kilka wskazówek
Mówiąc o obróbce drewna, nie sposób byłoby zapomnieć o takim procesie jak toczenie drewna. Jest to jeden z najważniejszych jego etapów, nadaje określony kształt gotowym wyrobom, a jego jakość w dużej mierze wpływa na wytrzymałość i inne kluczowe właściwości przedmiotu.
fot. wwarby
Toczenie drewna nie jest wykorzystywane przy produkcji wszystkich produktów. Toczenie wskazane jest, aby nadać wymagany kształt wyrobom, które w gotowej postaci mają mieć kształt bryły obrotowej, czyli walca, stożka i tym podobnych.
Na czym polega toczenie drewna?
Toczenie odbywa się na tokarce, a podstawą obróbki tego rodzaju jest ruch samego przedmiotu. Noże tokarki wykonują jedynie niewielkie ruchy płaskie, traktowane jako pomocnicze. Warto zauważyć, że za pomocą tokarki otrzymać można również inne kształty – nie tylko brył obrotowych. Wszystko jednak zależy od stopnia umiejętności i doświadczenia tokarza.
Toczenie w drewnie nie różni się zbytnio od toczenia innych materiałów, na przykład metalu. Z uwagi na większą podatność drewna na wszelkie rodzaje obrabiania, wymaga jednak użycia odpowiednich noży oraz umiejętności tokarza. Większość gatunków drewna cechuje się bowiem dużą miękkością, co może znacznie utrudniać nadawanie jej wymaganego kształtu.
fot. Wighman
Jako przykłady przedmiotów, do których wykonania użyto toczenia, wymienić można między innymi wszelkiego rodzaju karnisze, szpulki, figury szachowe i wiele innych. Toczenie drewna jest nieco trudniejsze od toczenia innych materiałów. Na szczególne trudności muszą przygotować się ci, którzy zamierzają poddać toczeniu drewno iglaste – świerk bądź sosnę. Przy toczeniu tych materiałów często dochodzi do powstania chropowatości i zadziorów, które trudno jest usunąć. Radą na to może być wybór specjalnej tokarki z agregatem, czyli wyposażonej w nóż kręcący się w kierunku przeciwnym do obrotu obrabianego materiału.
Chociaż toczenie może osobom początkującym wydać się trudne, to przy zachowaniu wszystkich wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, na pewno każdemu amatorowi stolarstwa uda się osiągnąć wymagane kształty toczonego przedmiotu.
fot. Repoort
Niezbędne narzędzia do toczenia
Toczenie wymaga odpowiednich narzędzi – najważniejszym z nich będzie na pewno tokarka. Urządzenie to nie należy zarówno do najtańszych, jak i najmniejszych, dlatego też nie w każdym amatorskim, domowym warsztacie je znajdziemy. Jeśli jednak zależy nam na wykonywaniu wspomnianych przedmiotów, koniecznie powinniśmy się w nią wyposażyć. Wielkie znaczenie ma również to, jakich noży użyjemy do toczenia. W handlu dostępne są zestawy noży specjalnie przystosowanych do obróbki drewna. Ich użycie zagwarantuje średnio doświadczonemu stolarzowi powodzenie w pracy. Do tokarki użyć można również odpowiednich dłut – używamy ich, kiedy toczymy nie tylko zewnętrzne, ale również wewnętrzne ściany przedmiotów. Z ich pomocą wykonać możemy między innymi miseczki i podobne przedmioty. Koniecznie powinniśmy pamiętać też, że toczenie nie jest nigdy ostatnim etapem obróbki – należy potem je zeszlifować i zaimpregnować.
Zobacz także: Szlifowanie drewna