Tokarka do drewna – czym kierować się przy zakupie?
Tokarka to jedno z najważniejszych narzędzi do obróbki metali. Równie często używa się jej jednak również do obrabiania drewna. Urządzeń tego rodzaju używa się przede wszystkim do uzyskania przedmiotów o powierzchni brył obrotowych – czyli takich, których kształt opiera się na stożku lub walcu. Wyróżniamy wiele rodzajów tokarek – każdy z nich znajduje zastosowanie przy produkcji innego rodzaju przedmiotów.
fot. Jordanhill School D&T Dept
Tokarki i ich rodzaje
Wśród najczęściej używanych typów tokarek wyróżnić można:
- tokarki kłowe, w których obrabiany przedmiot mocowany jest właśnie w kłach,
- tokarki uchwytowe, w których tę samą funkcję pełni specjalny uchwyt,
- zataczarki,
- tokarki karuzelowe,
- tokarki tarczowe
- tokarki rewolwerowe,
- tokarki specjalnego przeznaczenia – na przykład zegarmistrzowskie.
Inny podział dotyczy sposobu obsługi danego urządzenia. Tutaj z kolei wyróżnić można tokarki obsługiwane ręcznie bądź sterowane numerycznie, określane z języka angielskiego skrótem CNC, które od tradycyjnych tokarek różnią się również tym, że posiadają znacznie więcej funkcji i dodatkowe, elektroniczne wyposażenie. Z nimi toczenie to proces precyzyjny i prosty.
fot. SLTompkins
Tokarki – ceny i zapotrzebowanie
Tokarki, jako wyspecjalizowane, skomplikowane i niemałe urządzenia nie należą do najtańszych narzędzi. Warto ich zakup dokładnie przemyśleć, a przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanowić się nad tym, czy tokarka faktycznie jest nam potrzebna. Jeśli z naszego domowego warsztatu stolarskiego korzystamy jedynie sporadycznie i nie wytwarzamy w nim złożonych przedmiotów, zakup tokarki może okazać się zbędny – tym bardziej, że potrzebując wykonanych za jej pomocą detali możemy zwrócić się do fachowców.
Jeśli jednak obróbką drewna zajmujemy się na poważnie i nasz warsztat odwiedzamy dość często, warto zastanowić się nad zakupem takiego urządzenia – okaże się ono na pewno niezwykle przydatne. Nie musimy jednak decydować się na kupno profesjonalnej, przemysłowej tokarki – w amatorskim warsztacie w zupełności wystarczy mniej złożone narzędzie. Jeśli jednak zamierzamy stworzyć warsztat, w którym wyrabiać będziemy skomplikowane przedmioty w dużych ilościach, warto będzie zainwestować w zakup przemysłowej tokarki sterowanej numerycznie. Urządzenia tego typu pozwalają nie tylko osiągnąć większą dokładność, ale również znacząco zwiększyć wydajność zakładu.
Ceny tokarek, jak zostało już wspomniane, nie są najniższe – zakup najprostszego urządzenia to wydatek rzędu kilkuset złotych – ceny zaczynają się od czterystu złotych. Przeciętna tokarka kosztuje zaś około pięć tysięcy złotych, a profesjonalne, przemysłowe narzędzia do obróbki drewna osiągają ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych. W domowych warunkach tokarki używać możemy między innymi do tworzenia karniszy, nóg od stołów czy krzeseł, wałków drewnianych, szpulek czy też misek, pojemników różnego typu i przedmiotów o kulistym kształcie. To, jak wyglądać będą tworzone za pomocą tokarki detale i jakiej będą jakości, zależy przede wszystkim od operatora urządzenia – jego inwencji, umiejętności i doświadczenia.
Zobacz także: Obróbka drewna – rodzaje