Tulipanowiec amerykański i chiński
Tulipanowiec to drzewo z gatunku magnoliowatych, o charakterystycznych czteroklapowych i wciętych na szczycie liści. Jest to jedno z najwyższych drzew tego gatunku, często wyższe aniżeli dęby i klony. Zrzuca ono liście na zimę, rośnie bardzo szybo, a jego przeciętny okres życia wynosi 200-300 lat. Korona tego drzewa ma często kształt piramidalny.
Tulipanowiec amerykański
Ojczyzną tulipanowca amerykańskiego jest Ameryka Północna, a dokładniej dziewicze lasy Apallachów. Gatunek ten można spotkać także w Europie, przede wszystkim w obrębie parków. Warto dodać, że niegdyś tulipanowiec rósł także w Europie w sposób naturalny (bez konieczności nasadzania), jednakże zmiany polodowcowe spowodowały, że obecnie w Europie tulipanowca można spotkać wyłącznie jako drzewo nasadzane w parkach, gdzie pełni funkcję ozdobną.
Tulipanowiec chiński
W rodzinie tej znajduje się także tulipanowiec chiński, występujący w środkowych i południowych Chinach oraz w części Wietnamu. Drzewo to rożni się od amerykańskiego krewnego głębiej powcinanymi liśćmi oraz krótszymi płatkami korony. Tulipanowiec chiński uprawiany jest w Anglii, Irlandii, Belgii, Holandii i Niemczech.
Tulipanowiec – charakterystyka
Tulipanowce to drzewa mrozoodporne. Drewno tulipanowców może mieć kolor kremowobiały, jasnozielony, jasnożółty lub brązowy, z charakterystycznymi czerwonymi, brunatnymi, a nawet czarnymi promieniami. Drewno posiada charakterystyczne słoje, ponadto jest bardzo miękkie i lekkie, a tym samym bardzo łatwe w obróbce. Niestety, jest ono podatne na grzyby oraz czynniki zewnętrzne. Zobacz: wady drewna.
Drewno tulipanowca odznacza się ograniczoną trwałością, ponadto wymaga ona długiego i specyficznego suszenia. Poddane obróbce drewno tulipanowca jest bardzo gładkie i delikatne.
Drewno tulipanowca – zastosowanie
Drewno tulipanowca można wykorzystywać wyłącznie po dokładnej obróbce. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w zakresie alternatyw wewnętrznych, charakteryzujących się średnimi wymaganiami. Drewno tulipanowca wykorzystywane jest w przemyśle sklejkowym, w produkcji oklein oraz w meblarstwie. Jest to także niezastąpiony materiał służący do tworzenia elementów drewnianych oraz w obrębie instrumentów muzycznych.
Zdjęcia: Wikipedia