Treść główna

Porady Ciekawostki Ubytki i rysy w drewnie – jak usuwać?

Ubytki i rysy w drewnie – jak usuwać?

Drewno jest materiałem często wykorzystywanym w dekoracji wnętrz czy do tworzenia elementów zewnętrznych – jest to jednak materiał bardzo wymagający. Nie tylko potrzebuje stosownej ochrony, lecz również właściwej pielęgnacji gdy już zostanie uszkodzone. Jeśli na drewnianych powierzchniach pojawiły się jakieś rysy, pęknięcia, ubytki, nie musimy wcale wymieniać tej części, albo wyrzucać całego mebla. Istnieją sposoby jego renowacji – jak to zrobić i co jest potrzebne?

ubytki w drewnie, rysy w drewnie

Ubytki w drewnie – co jest potrzebne?

Maskowanie ubytków w drewnie nie jest wcale trudne – wszystko zależy oczywiście od tego jak głębokie są rysy i pęknięcia, jednak istnieje mnóstwo środków do ich wypełnienia. Szczeliny czy ubytki pojawiają się dosyć często na powierzchniach, które są szczególnie silnie używane. Drewno jest jednak również wygodnym materiałem do renowacji, jeśli tylko zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia. Posłużmy się specjalnymi szpachlami, które zawierają mączkę drzewną i po utwardzeniu oraz wyszlifowaniu prezentują się niemal jak prawdziwe drewno. Jeśli ubytki nie są duże, czasem wystarczy tylko wprowadzić w szczelinę kit do drewna, albo po prostu zeszlifować powierzchnię drewnianą i nałożyć na nią na nowo lakier czy bejcę.

ubytki w drewnie, rysy w drewnie

Ubytki w drewnie – różne metody renowacji

Jeśli chcemy dobrze zamaskować i zabezpieczyć ubytek, musimy się oczywiście posłużyć specjalistycznymi sprzętami. Jeśli jednak ryski są niewielkie, czasem wystarczą domowe sposoby naszych babć i dziadków. Sprawdzą się tym lepiej, im ciemniejsze jest drewno. Do renowacji możemy się wówczas posłużyć fusami kawy, albo torebką ekspresowej herbaty, którymi przecierami zarysowania. Przyciemniając się, zostają zamaskowane. Żeby jednak ubytek nie rósł, można zabezpieczyć drewno dodatkowo lakierem.

Ubytki w drewnie – jak je zabezpieczyć?

Ubytki w drewnie zabezpieczamy nakładając na wypełnioną szczelinę taką samą warstwę lakieru lub bejcy, którą nałożyliśmy na resztę drewnianej powierzchni. W ten sposób całość będzie się prezentować identycznie.

Zdjęcia: housingworksauctions, pulpolux via Flickr