Usługi tartaczne – czyli co możemy załatwić w tartaku
Drewno obrabiane jest i docinane zgodnie z potrzebami klientów w tartaku. Jak funkcjonuje takie przedsiębiorstwo i co wchodzi w skład usług tartacznych?
Działanie tartaku w praktyce
Tartak powinien być przedsiębiorstwem zlokalizowanym w okolicy dużego kompleksu leśnego, dzięki czemu przedsiębiorca zapewnia potencjalnie bliższą dostawę surowców. Tartak musi być wyposażony w profesjonalne maszyny i urządzenia, w tym maszyny stolarskie i obrabiarki do drewna, czy traki. Podstawowe zadanie, jakie realizowane jest w tartaku to przecieranie drewna za pomocą traków. W efekcie powstaje drewno pozbawione kory oraz ogłowione.
Usługi w tartaku
Tartak może oferować usługi dotyczące:
- przecierania surowca iglastego i liściastego, o określonej maksymalnej wielkości dłużyc,
- rozpiłowywania drewna i strugania z profilowaniem,
- frezowania tarcicy iglastej i liściastej na indywidualne zlecenie,
- suszenia tarcicy iglastej i liściastej do uzyskania wilgotności na poziomie do 10 proc.,
- impregnacji zanurzeniowej tarcicy ognio- i biochronnym impregnatem,
- impregnacji ciśnieniowej tarcicy impregnatem.
Jedną z głównych usług tartacznych jest suszenie tarcicy, czyli powstałego po przetarciu drzewa asortymentu drzewnego. W asortymencie tarcicy wymienia się deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki oraz belki. Suszenie tarcicy ma na celu obniżenie wilgotności początkowej drewna, aby nadawało się ono do wykorzystywania w warunkach przyszłej eksploatacji, jako wyrób finalny. To jeden z najważniejszych składników procesu produkcyjnego drewna w tartaku.
Pozostałe usługi tartaczne
Tartak z wykorzystaniem swoich maszyn i urządzeń może świadczyć dla klientów usługi ostrzenia i regeneracji narzędzi oraz usługi indywidualne u klienta w domu czy na placu budowy. Takie usługi są wyceniane zwykle w trybie indywidualnym. W tartaku powstają elementy stolarki budowlanej, w tym: więźba dachowa, belki, krokwie, kantówki, szalunki, podbitki, jętki, podpory, listwy, murłaty, drewno konstrukcyjne, deski obiciowe i szalunkowe czy łaty i kontrłaty.