Treść główna

Porady Ciekawostki Wamara, Guyana Rosewood – ABC drewna

Wamara, Guyana Rosewood – ABC drewna

Wamara – inaczej znana jako Guyana Rosewood – to gatunek drewna pochodzący z Ameryki Centralnej i z północnej części Ameryki Południowej. Na drzewo to można natrafić przede wszystkim w południkowym Meksyku. Dorasta do 40 metrów, a jego średnica pnia dochodzi do 1,2 metra. Jest to drewno twarde, wytrzymałe, bardzo dekoracyjne, dlatego też chętnie wybierane do wykonywania niektórych elementów w domach i firmach. Co należy wiedzieć o tym drewnie?

Wamara Guyana Rosewood, drewno egzotyczne

Wamara – charakterystyka drewna

Guyana Rosewood to drewno, którego twardziel może mieć różną barwę – od czerwonawo-brązowej do purpurowo-czarnej. Często posiada jeszcze ciemniejsze, kontrastujące pasy, które nadają temu gatunkowi drewna wyjątkowej dekoracyjności. Biel zaś jest bladożółtawa i wyraźnie oddzielona od reszty. Jest to drewno dyfuzyjno-porowate, bardzo trwałe i odporne. Odporność drewna dotyczy między innymi gnicia, próchnicy czy termitów. Jeśli zaś chodzi o obróbkę, jest to drewno o bardzo delikatnym zapachu, ale dla niektórych osób niebezpieczne – ponieważ może powodować podrażnienia dróg oddechowych. To niewątpliwie drewno trudne w obróbce – zarówno jeśli chodzi o cięcie, jak i na przykład o klejenie. Wszystko przez jego gęstość i twardość, co jednak przekłada się na późniejszą wytrzymałość wykonanych z niego elementów.

Zobacz także: drewno Badi

Wamara – zastosowanie i ciekawostki

Drewno Wamara jest drewnem dekoracyjnym – właśnie dlatego znajduje zastosowanie głównie jako materiał do tworzenia eleganckich mebli i parkietów. Wykonywane są z niego również intarsje oraz drobne przedmioty specjalne – na przykład ustawiane we wnętrzach rzeźby. Drewno nadaje się również do wykonywania skrzypiec. Jest bardzo niedoceniane, pomimo rozsądnej ceny oraz pięknego wyglądu. Wszystko z powodu trudności w obróbce, która jednak jest możliwa – jak pokazują liczne, wykonane z tego gatunku drewna ozdoby i meble. To drewno o wspaniałym połysku, które – co ciekawe – spokrewnione jest z nieco lepiej znanym i częściej wybieranym gatunkiem Katalox, który jest bardziej jednolity jeśli chodzi o wygląd.

Zdjęcia: Wood-database