Treść główna

Porady Ciekawostki Wartość opałowa drewna

Wartość opałowa drewna

Wartość opałowa drewna pozwala określić, które gatunki drzew są najbardziej korzystnym wyborem jako materiał opałowy. Przed wyborem drewna opałowego, warto dowiedzieć się, które z nich pozwoli nam uzyskać możliwie najwięcej ciepła, przy małej ilości dymu czy iskrzenia.

wartość opałowa drewna

Co wpływa na wartość opałową drewna?

Określając wartość opałową danego drewna, pod uwagę bierze się kilka najważniejszych czynników, takich jak jego gęstość, łupliwość, twardość, zawartość kory oraz czas potrzebny na jego odpowiednie przeschnięcie. Długi okres suszenia działa bardzo korzystnie na wartość opałową drewna, gdyż jego gęstość się zwiększa, staje się ono twardsze, a przez to również oddaje więcej ciepła. Oczywiście należy tutaj zauważyć, iż suche drewno jest droższe, ale znacznie bardziej wydajne od mokrego lub źle przesuszonego, a to sprawia, że jego zakup jest bardziej ekonomiczny.

Jakie zatem drewno wykorzystywać jako opał do kominka?

Przede wszystkim polecane są drewna liściaste, jak na przykład dąb czy brzoza, które palą się równomiernie i bardzo spokojnie. Z kolei drzewa iglaste zwykle wydzielają bardzo dużo dymu, a zawarta w nich żywica może zanieczyścić cały komin. Poza tym wilgotność takiego drewna nie powinna przekraczać 15%, a okres suszenia powinien wynosić minimum 1,5 roku.

wartość opałowa drewna

Najchętniej stosowane gatunki drewna opałowego:

1. Buk

Ma bardzo wysoką wartość opałową, przez co jest najpopularniejszym drewnem opałowym. Czas jego suszenia wynosi około 2 lat. Nadaje się zarówno do kominków jak i do pieców.

2. Dąb

Drewno z równie wysoką wartością opałową co buk, jednak wymagające dłuższego okresu suszenia, wynoszącego od 2,5 do 3 lat. Drewno to bardzo wolno się spala, przez co również dłużej utrzymuje płomień.

3. Jesion

Choć drewno to ma także dość dużą wartość opałową, nie jest tak popularne jak buk czy dąb. Jest tak z uwagi na fakt, iż bardzo trudno jest rozszczepić to drewno. Czas suszenia wynosi 2 lata.

4. Brzoza

Oprócz tego, że brzoza ma dużą wartość opałową, nie powoduje również iskrzenia, przez co jest chętnie stosowana jako opał. Czas jej suszenia wynosi 1,5 roku.

5. Modrzew

Podobnie jak każde drewno iglaste, modrzew powoduje spore iskrzenie, dlatego stosowane jest przede wszystkim w zamkniętych paleniskach. Doskonale się rozszczepia i szybko można je zapalić, dlatego wiele osób używa go jako podpałkę.

Zobacz także: Jakie drewno do kominka?