Wawrzyn – drzewo laurowe
Wawrzyn to roślina nazywana również drzewem laurowym, albo po prostu laurem. Należy do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae) i obejmuje dwa gatunki, czyli wawrzyn szlachetny oraz wawrzyn azorski. Pierwszy z nich spotkać można przede wszystkim na obszarach basenu Morza Śródziemnego. Ten drugi natomiast rośnie na wyspach Makaronezji, nazywanych także po prostu Wyspami Szczęśliwymi. Drzewo laurowe to roślina o wielkim pięknie, ciekawej historii i licznych zastosowaniach. Warto dowiedzieć się o niej więcej!
Wawrzyn – charakterystyka
W Europie z oczywistych względów znany jest głównie wawrzyn szlachetny, będący wieloletnim krzewem lub drzewkiem wiecznie zielonym. Dorasta zwykle do wysokości około 8 metrów, a rosnąć może bardzo długo – niektóre rośliny żyją i rozwijają się przeszło 100 lat. Są jednak i takie odmiany, które mogą wyrosnąć na 15 metrów. To roślina dwupienna, śródziemnomorska, która lubi słoneczne stanowiska oraz niezbyt wietrzne tereny.
Zobacz także: oliwka europejska
Wawrzyn – zastosowanie
Wawrzyn znany jest przede wszystkim ze swojego pięknego wyglądu – jest zatem rośliną ozdobną. Posiada jednak o wiele szersze zastosowanie, z którego nie wszyscy od razu zdają sobie sprawę – liście laurowe, których używamy w kuchni pochodzą właśnie z tej rośliny. Nadają wszystkim potrawom ciekawszego smaku.
Wawrzyn szlachetny jest również rośliną uznawaną za leczniczą. Między innymi stosuje się go wspomagająco przy leczeniu chorób reumatycznych. Surowcem lekarskim są przede wszystkim liście oraz owoce, z których przygotowuje się napary i nalewki. Co ciekawe, liście laurowe używane są także z uwagi na swój ciekawy zapach jako element perfumeryjny, a nawet do odstraszania niektórych szkodników. W tym celu wkłada się je do szaf, w których przechowujemy żywność.
Zobacz także: cytryna zwyczajna
Wawrzyn – ciekawostki
Wawrzyn jest rośliną znaną od bardzo dawna – używana była jeszcze przez starożytnych Greków i Rzymian. To właśnie wieniec laurowy zakładany był na głowę zwycięzców w zawodach – i stąd też wzięło się określenie „laur zwycięzcy”.
Zdjęcia: Cillas, Karelj via Wikipedia