Wędzarnia drewniana
Wędzarnia drewniana to miejsce pozwalające na domowe wędzenie produktów spożywczych. Dzięki temu wędzone mięso będzie znacznie zdrowsze, pozbawione jakichkolwiek środków chemicznych tak często spotykanych w produktach dostępnych w sklepach. Oczywiście, ich smak także znacznie będzie różnił się od produkowanego masowo mięsa.
Wędzarnia – rodzaje
Istnieje kilka rodzajów wędzarni, na które możemy zdecydować się w swoim domu. Do najchętniej wybieranych wędzarni ogrodowych należy wędzarnia murowana oraz drewniana. Istnieje oczywiście kilka podstawowych różnic które powinny zdecydować o tym, jakie rozwiązanie wybierzemy. Zdaniem wielu koneserów wędzonego mięsa, znacznie lepszy smak zapewnia wędzarnia drewniana. Jest to bardziej tradycyjne rozwiązanie, które dla fanów wędzenia ma po prostu urok. Oczywiście, konstrukcja drewniana dodaje też wyjątkowego smaku wędzonym produktom. Istnieją także wędzarnie metalowe, tak zwane „beczki”. Odznaczają się one mniejszymi rozmiarami, co z jednej strony zapewnia nam sporą wygodę, ale z drugiej nieco ogranicza nasze możliwości przy wędzeniu.
Gdzie zbudować wędzarnię?
Przed zbudowaniem wędzarni należy wybrać dla niej odpowiednie miejsce w ogrodzie. Trzeba zlokalizować ją tak, aby unoszący się z niej dym nie przeszkadzał ani nam, ani ludziom na sąsiednich posesjach. Najlepiej nadaje się do tego suchy, oddalony od zabudowań zakątek ogrodu. Trzeba także pamiętać o ewentualnym zagrożeniu pożarowym.
Wędzarnia drewniana – jaki gatunek drewna wybrać?
Jeśli budujemy wędzarnię drewnianą, to musimy wybrać odpowiedni gatunek drewna. Najlepiej nadaje się do tego drewno z drzew liściastych, takich jak buk czy dąb. Drewno iglaste sprawdza się jedynie w przypadku małożywicznych. Przed rozpoczęciem budowy drewno musi zostać odpowiednio przygotowane i wysuszone.
Wędzarnię można zbudować samemu lub skorzystać z ofert firm, które się tym zajmują. To drugie rozwiązanie jest oczywiście łatwiejsze i wygodniejsze, ale decydując się na samodzielną budowę będziemy mogli sami przygotować projekt i dostosować go do własnych potrzeb. Nie jest to szczególnie trudne, warto zatem o tym pomyśleć.
Zalety domowego wędzenia
Czy tak duży wysiłek włożony w zbudowanie własnej wędzarni faktycznie się opłaca w sytuacji, kiedy możemy po prostu pójść do sklepu i kupić gotowe wędzonki? Oczywiście! W domowej wędzarni można wędzić właściwie wszystkie rodzaje mięs, na jakie tylko mamy ochotę. Wołowina, wieprzowina, mięso z kurczaka, dziczyzna, a nawet ryby. Wyrabianie domowych wędlin dla wielu ludzi jest pasją. Każdy może do woli eksperymentować z różnymi metodami wędzenia, aby uzyskiwać w taki sposób wyjątkowy smak i aromat.
Zobacz także: Drewno do wędzenia
Wędzenie domowe jest także znacznie zdrowsze, niż kupowanie gotowych produktów. Firmy zajmujące się masową produkcją wędlin często stosują przy tym substancje chemiczne które przedłużają ich termin przydatności do spożycia lub wzmacniają smak. Takie rozwiązanie nie jest jednak korzystne dla naszego zdrowia.
Zdjęcia: theselfsufficientliving