Węgiel drzewny i jego szerokie zastosowanie
Węgiel drzewny to jedna z popularnych alternatyw na płaszczyźnie szeroko rozumianego ogrzewania. Opał ekologiczny, zdrowy i ekonomiczny jednocześnie.
Węgiel drzewny, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z drewna. Można go wyprodukować zarówno z drewna liściastego, jak i iglastego. Obecnie 1 kg węgla drzewnego produkowany jest z 5 kg drewna. Niezbędnym narzędziem umożliwiającym produkcję węgla drzewnego są stalowe retorty o pojemności wielu metrów sześciennych.
Podział węgla drzewnego
Węgiel drzewny otrzymuje się podczas pirolizy drewna. Jeśli temperatura podczas produkcji nie przekracza 450°C – jest to węgiel drzewny generatorowy, natomiast jeśli temperatura podczas produkcji prowadzona jest do 700 °C – otrzymuje się węgiel drzewny żarzony.
Dawniej węgiel drzewny „wypalano” na stosach (tzw. mielerzach), które obsypywano szczelnie ziemią lub obkładano darnią.
Węgiel drzewny – zastosowanie
Zastosowanie węgla drzewnego jest bardzo szerokie, materiał ten wykorzystywany jest w wielu dziedzinach. W przemyśle węgiel drzewny używany jest przede wszystkim jako adsorbent w filtrach wodnych i gazowych. Istotną funkcję odgrywa na tej tej płaszczyźnie zdolność pochłaniania płynów, gazów i nieprzyjemnych zapachów.
Materiał jest także niezastąpiony w medycynie. Mowa tu oczywiście o aktywnym węglu drzewnym, znanym również jako węgiel medyczny, leczniczy, a nawet czarny. Rozwiązanie to występuje w postaci tabletek i jest skutecznym środkiem zapobiegania biegunkom. Węgiel leczniczy stosuje się również podczas leczenia zatruć, niestrawności i wzdęć. Na płaszczyźnie medycznej stosuje się węgiel drzewny, uzyskiwany z drzewa lipowego – lipy drobnolistnej lub szerokolistnej.
Węgiel drzewny stosowany jest także w kosmetyce, przede wszystkim jako składnik kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych. Jest on również używany w przemyśle spożywczym, przede wszystkim podczas produkcji skoncentrowanych wyrobów cukierniczych, soków i dżemów.
Węgiel drzewny jest rozwiązaniem ekologicznym, gwarantującym optymalną ilość energii, dlatego też jest on używany jako paliwo do grillów. W tym przypadku występuje w postaci wygodnych w użyciu brykietów. Ponadto węgiel drzewny stanowi składnik prochu czarnego. Zobacz także: drewno do kominka.
Materiał ten znajduje także zastosowanie w plastyce, jako narzędzie pozwalające wykonać rysunki i szkice węglem.