Wenge – drewno o urzekającej barwie
Wenge to drewno, które wśród egzotycznych gatunków tego surowca cieszy się największym zainteresowaniem na świecie. Oczywiście, wielka popularność wenge nie bierze się znikąd- drewno to cechuje się bowiem dużą gęstością i twardością, co sprawia, że świetnie nadaje się do zastosowań, w których ceniona jest wytrzymałość używanych surowców. Kolejną cechą wenge, która sprawia, że drewno to znalazło tak szerokie zastosowania, jest jego wygląd – charakteryzuje się bowiem oryginalnym ubarwieniem. Dzięki niemu wenge należy do najbardziej rozpoznawalnych gatunków. To właśnie kolor stanowi najważniejszą cechę tego drewna – do tego stopnia, że odcień brązowego charakterystyczny dla wenge otrzymał nazwę omawianego gatunku.
fot. citystylefurniture
Wenge – charakterystyka
Wspomniana duża wytrzymałość cechująca wenge sprawia, że bardzo często ten gatunek drewna wykorzystuje się w budownictwie. Podobnie do wielu innych gatunków drewna egzotycznego takich jak merbau, wenge charakteryzuje również wysoka odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne, dzięki czemu można z powodzeniem wykorzystać je w budowie domów drewnianych. Poza tym, twardość drewna i jego niezwykły kolor dają możliwość wykorzystania wenge jako surowca do produkcji podłóg – nawet w najbardziej intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, podłoga z wenge świetnie zda egzamin.
fot. archiexpo
Wenge a branża meblarska
Wenge to również drewno, które znalazło szerokie zastosowania w branży meblarskiej. Meble wykonane z tego gatunku możemy użytkować zarówno we wnętrzach, jak i na balkonie czy ogrodzie. Są, jak nietrudno zresztą się domyśleć, bardzo solidne i, jeśli tylko będziemy o nie odpowiednio dbali, to drewno egzotyczne bez większych problemów wytrzyma wiele lat użytkowania. Jego wielką zaletą jest także wygląd, dzięki któremu meble z wenge idealnie będą pasować do nowoczesnych, odważnie urządzonych wnętrz. Nie powinniśmy jednak zapominać o pewnej wadzie – jeśli tak można to uznać – bowiem meble z wenge są dość ciężkie.
Wenge- szerokie zastosowanie
Poza tym, wenge wykorzystuje się także w innych branżach – między innymi lutniczej, gdzie służy do produkcji gitar elektrycznych i basowych, a także części do nich czy w produkcji łuków.
Wenge i środki ostrożności
Pomimo tak wielu zalet, wenge posiada również pewne wady, szczególnie łatwo widoczne przy obróbce tego drewna oraz czynnościach takich jak rzeźbienie w drewnie. Pył powstały podczas szlifowania wenge może podrażniać skórę, powodując zmiany podobne do oparzeń. Może również przyczyniać się do powstania reakcji alergicznych, których skutkiem jest podwyższona senność, problemy z oddychaniem i i podrażnienie oczu.
Wenge, produkowane przez nieliczne tartaki, nie należy do najtańszych gatunków drewna. Za wysoką jakość musimy sporo zapłacić. Metr kwadratowy podłogi wykonanej z tego gatunku drewna kosztuje bowiem od dwustu do niemal siedmiuset złotych. Pamiętajmy jednak koniecznie, że zakup takiej podłogi możemy potraktować jako swego rodzaju inwestycję – możemy być wszak pewni tego, że bez problemów posłuży nam ona wiele lat.