Treść główna

Porady Ciekawostki Wiata na drewno

Wiata na drewno

Nikomu na pewno nie trzeba tłumaczyć, jak wiele korzyści wiąże się z posiadaniem domowego kominka. Abyśmy jednak mogli cieszyć się ze wszystkich jego dobrych stron kominka, powinniśmy zadbać o miejsce, w którym składować będziemy potrzebne do niego drewno. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem będzie budowa wiaty na drewno kominkowe. Jak się do tego zabrać? Nic prostszego!

wiata na drewno, drewno kominkowe

Pierwszym krokiem do jej budowy powinien być wybór miejsca, w którym stanie oraz projektu, według którego wykonamy naszą wiatę. Miejsce, w którym stanie wiata na drewno powinno być starannie dobrane – konstrukcja nie może być bowiem przeszkodą na naszym podwórku, a jednocześnie powinniśmy mieć do niego dostęp w każdych warunkach. Projekt wiaty zaś możemy zamówić – co będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie czują się ku temu na siłach – bądź wybrać któryś z dostępnych w internecie. Jeśli posiadamy ku temu odpowiednią wiedzę, możemy zdecydować się na samodzielne wykonanie takiego projektu.

Rodzaje wiat na drewno

Jeśli chodzi o rodzaj wiaty, możemy zdecydować się na dwa rozwiązania – wiatę, która dla drewna stanowić będzie jedynie zadaszenie oraz te bardziej zabudowane. Te drugie niewątpliwie będą lepiej chronić nasze drewno, jednak i te niepełne na pewno sprawdzą się dość dobrze. Wiaty, których powierzchnia nie przekracza dwudziestu pięciu metrów kwadratowych, nie wymagają pozwolenia na budowę – ich realizację należy jedynie zgłosić w urzędzie powiatowym. Zobacz także: gatunki drewna.

wiata na drewno

fot. net_efekt

Alternatywa: zakup wiaty na drewno

Dla osób, które nie chcą budować wiaty samemu, mogą zdecydować się na zakup gotowej. Będzie to rozwiązanie wprawdzie wygodniejsze i łatwiejsze, jednak wiązać się będzie z większymi wydatkami. Nie bez znaczenia jest również to, że samodzielna budowa wiaty na drewno dostarczy amatorom majsterkowania mnóstwo frajdy i satysfakcji.

Niezbędne narzędzia

Do wykonania drewutni potrzebować będziemy zaprawy na słupki fundamentowe, krawędziaków, belek i desek oraz łat i kotew, łączników i gwoździ. Niezbędne będzie również pokrycie dachowe oraz orynnowanie. Z narzędzi potrzebujemy zaś piły, młotka, szlifierki oraz ściernic. Niezbędne okażą się również środki do impregnacji drewna oraz maszyny stolarskie, za pomocą których przygotujemy drewno do budowy.

wiata na drewno

fot. net_efekt

Budowa wiaty krok po kroku

Budowę wiaty na drewno zacząć powinniśmy od przygotowania fundamentów. Dołek, w którym osadzimy słupki powinien być głęboki na około siedemdziesiąt centymetrów, a jego szerokość powinna wynosić trzydzieści centymetrów. Taki wykop powinniśmy wypełnić mieszkanką cementową, a następnie osadzić w nich słupki wraz z podtrzymującymi je kotwami. Na końcach słupków za pomocą złączy ciesielskich mocujemy płatwie. Na zamocowanej na nich krokwi montujemy zaś deskowanie, a następnie – orynnowanie. Nie powinniśmy zapominać również o podłożu wiaty. Powinno ono chronić drewno przed wilgocią biorącą się z gruntu. W tym celu powierzchnię podłoża możemy między innymi wyłożyć płytami ażurowymi bądź zdecydować się na bardziej wymagające rozwiązania – takie jak płytki ceramiczne.

Zobacz także: Altana drewniana