Wierzba iwa
Gatunkiem wierzby rosnącym w wielu miejscach w Polsce – pospolicie występującym na nizinach i w górach – jest wierzba iwa. To gatunek rodzimy dla Europy i Azji.
Wierzba iwa – nazwa, pochodzenie, gatunki
Wierzba iwa to właściwie krzew lub drzewo, dorastające nawet do ponad 20 m wysokości, o pokroju kulistym. Jego młode pędy początkowo są krótko owłosione, grube, o barwie oliwkowej. Na pniu i na grubszych gałęziach można zauważyć charakterystyczne pęknięcia w rzędach. Kora jest szara i spękana. Z wierzby iwy pozyskano dwie odmiany uprawne. Jedna męska to Kilmarnock, a żeńska – Weeping Sally. Tworzy się też mieszańce z innymi gatunkami wierzb. Dlatego mieszańce wierzby iwa oznaczane są od miejsca występowania. I tak mamy wierzbę iwę alpejską, lapońską, szarą, siwą, śląską, rokitą, purpurową i inne.
Zobacz także: wierzba krucha
Wierzba iwa – charakterystyka drewna
Drewno pozyskiwane z wierzby iwa jest miękkie, lekkie, z czerwonobiałym bielem i żółtawobrunatną twardzielą. Drewno wierzby iwy jest mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, co wynika z jego niewielkiej twardości. Słabo radzi sobie z odpieraniem ataków ze strony grzybów, bakterii czy pasożytów. W przypadku wierzby częstym problemem jest atakowanie drewna przez owady i ich larwy.
Wierzba iwa – zastosowanie
Wierzba iwa kwitnie bardzo wcześnie, dlatego jest ceniona jako gatunek miododajny w pszczelarstwie. Sadzi się ją jako roślinę ozdobną, ponieważ wczesną wiosną męskie osobniki wierzby iwy mają ozdobne bazie. Drewno drzewa wierzba iwa jest wykorzystywane do palenia w kominku i w formie opału, ale gałęzie używane są w wikliniarstwie. Drewno wierzby, pomimo że jest niecylindryczne i ma wiele krzywizn, to stosowane jest do produkcji protez, sprzętu sportowego i celulozy. W obróbce mechanicznej drewna wierzby iwy jest ona łatwa do ukształtowania, o ile wykorzystuje się narzędzia o odpowiedniej ostrości.
Zobacz także: gatunki wierzby
Ciekawostki
Pozyskiwana z wierzby iwy kora już od czasów antycznych była używana jako środek leczniczy, o właściwościach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W korze wierzby znajdują się garbniki, które w Europie Wschodniej od wielu stuleci stosowane są do barwienia skór.
Zdjęcia: Krzysztof Ziarnek, Muu-karhu via Wikipedia