Treść główna

Porady Ciekawostki Wierzba krucha

Wierzba krucha

Wierzba krucha to gatunek drzewa, który należy do rodziny wierzbowatych i występuje w Europie oraz Azji. W naszym kraju to jedno z bardziej pospolitych drzew. Liście mają długość około 15 cm i szerokość 2-3 cm, ostro zakończone, lekko błyszczące. Podobne do liście wierzby purpurowej. Wierzba jest rośliną dwupienną, kwiatostany męskie i żeńskie nazywane kotkami osadzone są na krótkich szypułkach. Męskie około 6 cm długości, nitki pręcików silnie owłosione. Żeńskie kwiatostany zwisające łącznie z młodymi orzęsionymi listkami około centymetr dłuższe. Kwitnie w maju razem z rozwojem liści. Pędy mają kolor żółtobrązowy, są lekko błyszczące. Owoc to torebka, która zawiera drobne nasiona z licznymi włoskami.

wierzba krucha, gatunki wierzby

Drewno wierzby kruchej

Drewno z wierzby jest łatwe w obróbce, jednak wymagane są bardzo ostre narzędzia. Drewno dobrze skrawa się płasko oraz obwodowo. Łatwo się rozłupuje, połączenia na gwoździe oraz śruby. Dobrze się suszy, nie ma wielkiej skłonności do pękania i wypaczania. Dobrze się skleja, dobrze się bejcuje, ale źle się lakieruje. Problemem mogą być krzywizny, niecylindyczność, plamki rdzeniowe, pęknięcia mrozowe. Drewno jest podatne na działanie owadów, nie będzie odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Zobacz także: gatunki wierzby

wierzba krucha, gatunki wierzby

Wierzba krucha i jej zastosowanie

Drewno wierzby nadaje się na okleiny głównie obwodowe. Specjalnie przeznaczone dla przemysłu płytowego, papierniczo – celulozowego oraz zapałczanego. Wykorzystuje się je na opakowania, protezy, sprzęt sportowy. Kora nadaje się na pozyskanie garbników, między innymi w Rosji używa się jej do garbowania skór. Formy krzewiaste wiciowe oraz wikliniarskie, które mają szerokie zastosowanie w zakresie koszykarstwa. Ze względu na stosunkowo niski poziom wytrzymałości drewno to nie nadaje się do wykorzystywania w zakresie produkcji podłóg czy też przy produkcji mebli.

Zobacz także: kora wierzby

Właśnie ta stosunkowo niska wytrzymałość drewna to ten czynnik, który ma istotne znaczenie dla tego, że wierzba nie jest tak popularnym drewnem jak buk, dąb czy sosna, które to drzewa w wielu przypadkach się wykorzystuje.

Zdjęcia: Willow via Wikipedia