Wierzba – wszystko o drewnie wierzby
Wierzba jest jednym z najliczniejszych rzędów roślin – w jego skład wchodzi około czterysta gatunków, wśród których spotkać można zarówno drzewa, jak i krzewy czy krzewinki. Występuje przede wszystkim w Europie, gdzie rośnie na terenie całego kontynentu, oraz położonych blisko niej regionach Azji i Afryki. Naturalnym środowiskiem wierzby czarnej jest zaś Ameryka Północna, a w naszym kraju liczba gatunków wierzby wynosi blisko czterdzieści, z których największe znaczenie mają wierzba biała i iwa.
Wierzba – charakterystyka
Drewno wierzbowe przybiera odcienie żółci i czerwieni. Słabo widoczne są w nim także naczynia i promienie drzewne – są bowiem niewielkie i mocno rozsiane. Dość słabo rozdzielone są też biel i twardziel – ten pierwszy jest tylko odrobinę jaśniejszy.
Obróbka mechaniczna tego drewna nie powinna sprawić większych problemów – pod warunkiem jednak, że użyjemy narzędzi o odpowiedniej ostrości. Elementy wierzbowe dobrze łączy się za pomocą śrub lub gwoździ oraz klei. Dość łatwe jest też suszenie drewna wierzbowe – należy jednak uważać na paczenie i pękanie, do którego ma spore predyspozycje. Zobacz: suszarnia do drewna.
Wady i zalety drewna wierzbowego
Wśród wad drewna wierzbowego najbardziej istotne są krzywizny i niecylindryczność, a także powstałe pod wpływem niskich temperatur pęknięcia.
Jeśli chodzi o trwałość drewna wierzbowego, jest ono mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, co wynika niewielkiej twardości. Słabo radzi sobie też z zagrożeniami biologicznymi – jeśli zatem chcemy, by wykonane z niego przedmioty długo nam posłużyły, musimy odpowiednio zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci, grzybów i bakterii. Sporym problemem mogą być też w przypadku wierzby owady i ich larwy.
Największą zaletą wierzby jest na pewno jej duża kaloryczność. Dzięki swojej kaloryczności, wierzba często wykorzystywana jest jako drewno kominkowe i opałowe. Poza tym, jej gałęzie cenione są w wikliniarstwie, a drewno używane jest do produkcji protez, sprzętu sportowego i celulozy. Zawarte w korze tego drzewa garbniki w Europie Wschodniej od wieków stosowane są do barwienia skór.
Tona drewna wierzby energetycznej kosztuje około pięćset złotych.