Treść główna

Porady Ciekawostki Właściwości lecznicze drzewa

Właściwości lecznicze drzewa

Polska to kraj lasów – w porównaniu do innych krajów Europy, Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zalesienia na kontynencie (Infografika – lasy w Polsce). To u nas też, znajduje się ostatni las nietknięty przez człowieka – Puszcza Białowieska. W związku z tym, warto pomyśleć o wykorzystywaniu lasów także do celów innych, niż jedynie przemysłowe. Jako, że drzewa mają właściwości lecznicze, a mamy ich pod dostatkiem, to dlaczego by nie leczyć się w lesie? Zapraszamy do zapoznania się z właściwościami leczniczymi wybranych, polskich drzew.

drzewa właściwości lecznicze

Akacja

Akacja daje jadalne kwiaty. Smakują one miodowo i mają bardzo przyjemny aromat. Świetnie oczyszczają jamę ustną oraz oczyszczają oddech, dają też dużo energii. Powinny je zażywać osoby, które czują się osłabione.

Bez czarny

Powszechnie stosuje się sok z owoców oraz kwiatów tej odmiany bzu w leczeniu nieżytów dróg oddechowych i w celu uregulowania przemiany materii. Wiemy też, że wzmacnia on układ nerwowy, odpornościowy, a także uspokaja, poprawia nastrój i spowalnia starzenie.

drzewa właściwości lecznicze

Brzoza

Brzoza to drzewo o bardzo licznych właściwościach. Poprawia nastrój, uspokaja nerwy, działa przeciwbólowo (również na dolegliwości menstruacyjne). Do leczenia używa się brzozowych liści, kory, soku, a także żywicy, w zależności od pożądanych efektów. Sok z brzozy świetnie poprawia cerę i usprawnia pracę nerek, z młodych pęczków robi się nalewkę, która wzmacnia włosy, liście pobudzają pracę nerek, nie obciążając ich nadmiernie, a także mają właściwości dezynfekcyjne, rozkurczowe i przeciwbólowe. Kora jest surowcem do wyrobu dziegciu, który oczyszcza rany i ułatwia gojenie, a do tego robi się z niego szampon przeciwłupieżowy.

Cis

Cis to roślina bardzo trująca, jednak czerwone osnówki nasion są jadalne. Wytwarza się z nich lek przeciwnowotworowy, DOCETAXEL.

Czereśnia

Czereśnia to roślina polecana na poprawę krążenia i wyglądu skóry

Dąb

Wyciąg z kory dębu działa przeciwzapalnie, jest wykorzystywany do tamowania krwawień wewnętrznych i stabilizacji pracy układu pokarmowego. Stosuje się go też zewnętrznie, do leczenia schorzeń dermatologicznych i dotykających jamy ustnej.

Głóg

Używamy kwiatów, liści i owoców głogu, one wszystkie wzmacniają serce i poprawiają ukrwienie organizmu, a także stabilizują puls.

Jałowiec

Dojrzałe owoce jałowca są bardzo bogate w olejki eteryczne, więc można je żuć, co ma dobry wpływ na świeżość oddechu, a przy tym są lepsze na drobne stany zapalne w ustach niż wiele dostępnych komercyjnie środków. Jałowiec znany jest też z właściwości moczopędnych i pobudzania krążenia naczyniach krwionośnych jelit i oskrzeli.

drzewa właściwości lecznicze

fot. nkzs

Leszczyna

Leszczyna to bardzo pospolita roślina, ale też bardzo przydatna. Orzechy laskowe zawierają bowiem bardzo duże ilości żelaza, magnezu, fosforu, wapnia i różnych innych potrzebnych nam substancji.

Lipa

Kwiaty lipy od niepamiętnych czasów były stosowane jako wzmacniający dodatek do diety. W istocie, działają one odprężająco i usprawniają pracę mózgu, a także wzmacniają cały układ krążenia, z sercem włącznie.
Zobacz także ciekawostki o drewnie.