Wosk do drewna
Woskowanie mebli jest drugą po politurze najpopularniejszą metodą wykończenia oraz ochrony drewnianych mebli. Zanim na dobre popularność zdobyła politura w zasadzie wszystkie meble były woskowane. Technika ta stosowana jest z powodzenie do dziś.
Woskowanie – wady i zalety
Podstawową zaletą woskowania jest jego relatywna łatwość stosowania. Metodę tą możemy stosować samodzielnie. Dzięki stosowaniu woskowania możemy zamaskować drobne defekty drewna – rysy a nawet niewielkie ubytki. Woskowanie możemy zastosować do mebli surowych ale także pokrytych politurą, olejem, lakierem, farbą czy bejcą. Nie ma natomiast możliwości odwrotnej i raz pokryta woskiem powierzchnia nie przyjmie już na przykład innego koloru bejcy. Generalnie woskowanie polega po prostu na pokrywaniu powierzchni drewna cienkimi warstwami specjalnych wosków. Woskowanie wymaga jednak regularnego stosowania i powtarzania wcierania preparatu przynajmniej raz w roku. Co kilka lat należy także wykonać gruntowną renowację mebli woskowanych polegającą na dokładnym usunięciu starych warstw wosku, wyczyszczeniu powierzchni i ponownym nałożeniu preparatu.
Zobacz także: wosk palmowy
Rodzaje wosków do drewna
W zależności od potrzeb danego mebla dobieramy odpowiedni rodzaj wosku. Woski bezbarwne delikatnie nawilżają drewno nie zmieniając jego koloru i pozostawiając drewno możliwie naturalnym. Z kolei woski kolorowe nie zmieniają barwy drewna, ale pomagają ją wysycić oraz ożywić. Najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji zabejcowanego wcześniej na odpowiedni kolor mebla.
Zobacz także: woskowanie drewna
Jeśli chcemy zawoskować a jednocześnie zmienić kolor mebla powinniśmy z kolei wybrać woski barwiące zawierające znacznie więcej pigmentu niż ich kolorowe odpowiedniki. Jednak pamiętajmy, że nie zmienią one zasadniczo koloru mebla (tu potrzebna będzie wcześniej odpowiednia bejca). Szczególnie meble dębowe skorzystają z kolej na użyciu wosku wybielającego. Uzyskamy dzięki temu postarzany efekt, podkreśli usłojenie i naturalny, szary kolor dębiny. Do wyboru mamy także kilka rodzajów konsystencji wosku. Pasty czy lżejsze kremy woskowe (doskonałe do odświeżania) oraz bezkonkurencyjne w niwelowaniu drobnych ubytków, występujące w różnych kolorach pałeczki woskowe.
Zdjęcia: happymonkey, danna § curious tangles via Flickr