Treść główna

Porady Ciekawostki Wybielanie drewna

Wybielanie drewna

Zdarza się, że po latach wygląd zewnętrzny drewnianych mebli może nie być zachwycający. W takim przypadku warto zdecydować się na wybielanie drewna, którym można zadbać zarówno o jego wygląd jak i też stan techniczny i wytrzymałość.

bielenie drewna

Bielenie drewna polega na nakładaniu na jego oczyszczoną powierzchnię specjalnej wybielającej pasty, która wykonana jest z wosku przemieszanego z pigmentem. Przetarta pastą powierzchnia zyska jaśniejszy kolor i pojawią się na niej swego rodzaju białe żyłki, które sprawią, że drewno będzie wyglądało jak nowe.

Na czym polega bielenie drewna?

Jeśli chodzi o sposoby wybielania drewna najbardziej powszechnym będzie wykorzystanie jednej z past do wybielania, które można spotkać w każdym markecie budowlanym. Będzie to tak zwane ługowanie drewna. Rozwiązaniem stosowanym równie często jest olejowanie powierzchni drewna na biało, za pomocą specjalnej mieszanki, która doskonale zastępuje lakier i jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym.

bielenie drewna

Jakie narzędzia są potrzebne?

Wielką zaletą wybielania z pomocą tradycyjnej pasty będzie łatwość jego wykonania. Nie ma konieczności zatrudniania specjalisty, który zajmie się taką pracą. Wystarczy jedynie podstawowy sprzęt do prac budowlanych oraz materiały, które dostępne są w każdym sklepie z akcesoriami budowlanymi. Przede wszystkim istotną sprawą jest posiadanie materiałów pozwalających na oczyszczenie drewna: papier ścierny, specjalna szczotka z metalowymi końcówkami. Poza tym konieczny będzie twardy pędzel, którym będzie nakładać się pastę służącą do wybielania.

Warto wskazać, że do wybielania nie nadają się wszystkie gatunki drewna. Najlepiej będą współpracować z takimi działaniami drewna o charakterze porowatym.

bielenie drewna

Wybielanie drewna krok po kroku

  1. Wybielanie jest proste i zamyka się w kilku krokach:
  2. Wyczyszczenie drewna z wszelkich brudów i stworzenie za pomocą metalowej szczotki mikroskopijnych rowków w drewnie.
  3. Nałożenie pasty wybielającej twardym pędzlem, w taki sposób, by wypełnić wszystkie powstałe rowki.
  4. Ostatni krok to pomalowanie wybielanej powierzchni delikatną cienką warstwą lakieru o charakterze szybko schnącym. W ten sposób powstanie większy kontrast między pastą a barwą drewna. (zobacz: barwienie drewna)

Wszelkie produkty służące do wybielania drewna otrzymać można w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Jednocześnie koszty nie będą znaczące, gdyż około pół kilograma doskonałej pasty to koszt w okolicach 60 złotych. Jak na powstały efekt i wydajność pasty nie jest to cena wysoka.

Zdjęcia: anneh632shaire productionsseantoyer.