Treść główna

Porady Ciekawostki Wykończenie domów szkieletowych

Wykończenie domów szkieletowych

Publikowaliśmy już artykuł „Czy warto budować domy szkieletowe?”. Dziś zajmiemy się ich wykończeniem. Prace wykończeniowe w domu szkieletowym są kolejnym etapem podczas budowy. Wymagają one dobrego przemyślenia i organizacji, mają bowiem wpływ na ogólny stan budynku, a także prezencję i wygląd.

dom szkieletowy - wykończenie domu

 fot. ARBRE ÉVOLUTION

Kiedy powstanie już odpowiedni, mocny i wytrzymały szkielet domu, przyjdzie kolej na założenie ścian. Wybór jest dosyć szeroki, doradza się jednak, by w przypadku tych budynków były to płyty gipsowo-kartonowe. Następnie obłożone w taki sposób ściany dowolnie się zakrywa, stosując w tym celu rozmaite materiały budowlane. Tu liczy się przede wszystkim kreatywność właściciela i ekipy oraz indywidualne potrzeby lub preferencje.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Wiele osób zwraca uwagę na to, że prace wykończeniowe w domach szkieletowych nie są trudne, a co najważniejsze, zajmują mało czasu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, stawianie szkieletu, a następnie okrywanie go płytami, nie wymaga stosowanie żadnej z tak zwanych technologii mokrych. Są to na przykład tynkowanie oraz gipsowanie, które w przypadku tradycyjnych domów są podstawą wykańczania budynków. Jeżeli jednak nie trzeba wykonywać takich prac, oszczędza się nie tylko dużo pieniędzy, ale też dużo czasu. Okazuje się, że szkielet można okrywać płytami bez względu na pogodę i porę roku, nawet wtedy, gdy temperatura jest dosyć niska, a powietrze wilgotne. To nie mogłoby mieć natomiast miejsca w przypadku prac mokrych, aby uzyskać efekt musi też sprzyjać pogoda. Ryzykiem jest bowiem pojawienie się grzyba lub pleśni.

wykończenie domu

 fot. ARBRE ÉVOLUTION

Wytrzymałość ścian

Jeżeli dodatkowo chcemy zwiększyć wytrzymałość płyt gipsowych, dobrym sposobem jest na przykład wyłożenie na ścianach tak zwanej boazerii. To drewniane wykończenie wygląda bardzo efektownie, poza tym wpływa na stabilizację szkieletu. Czasami też zamiast delikatnych płyt gipsowo-korkowych wykorzystuje się płyty z mocniejszymi włóknami. Jednak w naszym kraju jest to raczej rzadkość, wiąże się to zwykle z koniecznością powiększenia kosztów.

Prace wykończeniowe w domach szkieletowych nie należą do najtrudniejszych. Z pewnością nie zajmują tyle czasu , jak jest to w przypadku zwyczajnych, najczęściej stawianych domów. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę konieczność odpowiedniego wykonania prac, one są przecież kluczem do sukcesu.

Kiedy prace wykończeniowe dobiegną końca, można zabrać się za najmilszą część budowania domu. Wtedy właśnie przyjdzie czas na wybieranie farb, kolorów i faktur, zaczniemy się urządzać i planować, jakie meble kupimy. Zakłada się, że bez zbędnych opóźnień i dodatkowych kłopotów dom szkieletowy można postawić nawet w kilka miesięcy. Prace wykończeniowe trwają naprawdę krótko, powinniśmy być zatem cierpliwi.