Wyrzynarki do drewna – rodzaje
Wyrzynarka to elektronarzędzie, służące do cięcia drewna (choć spotyka się również wersje służące do przecinania miękkich metali oraz tworzyw sztucznych). Wyrzynarka porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym, posiada różne rodzaje piłek do cięcia i dzieli się na różne typy. Jakie i które z nich są najlepsze?
Rodzaje i podział wyrzynarek do drewna
Wyrzynarki do drewna dzielą się na ręczne oraz stacjonarne. To, jaki ich rodzaj się wybierze zależy jedynie od własnych upodobań i systemu pracy. Nie jest to jednak jedyny podział. Możemy zaopatrzyć się w wyrzynarki akumulatorowe, bądź zasilane z sieci. Te pierwsze są dużo wygodniejsze w użyciu, choć ich masa jest nieco większa.
Zobacz także: Frezarki do drewna
Na rynku dostępne są także modele z adapterem, który po podpięciu rury odkurzacza odsysa pył powstały w trakcie pracy, albo mogą mieć zamontowany mechanizm zdmuchujący ów pył oraz trociny. Inne dodatki, na jakie możemy się zdecydować dla ułatwienia pracy, to na przykład laserowy wskaźnik linii cięcia. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że dzięki niemu można jeszcze precyzyjniej ciąć drewno, ponieważ wskazuje on właściwy jego podział.
Wyposażenie warsztatu stolarskiego – jakie wyrzynarki wybrać?
Wyrzynarki do drewna to niezwykle potrzebne narzędzia dla każdego warsztatu stolarskiego. Pozwalają na wykonywanie tak cięć w linii prostej, jak i cięcia po krzywej (oczywiście nie wszystkie modele) oraz wycinania otworów w drewnie. Wybierając produkt dla siebie, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak maksymalna głębokość cięcia, liczba skoków na minutę oraz typ uchwytu. Jeśli chodzi o pierwszy i drugi parametr, najlepiej by ich wartości były jak największe. Uchwyt zaś może posiadać zaczep typu T, 2T, bądź U. Chodzi tutaj o przystosowanie do zakładania brzeszczotów – trzeba więc dopasować jedne do drugich.
Zobacz także: Tokarki do drewna
Najlepiej posiadać w swoim zakładzie kilka różnych brzeszczotów, przy czym wybierając je, kierujmy się przede wszystkim typem ich uzębienia. Im grubsze i twardsze będą płyty, jakie chcemy ciąć, tym uzębienie powinno być drobniejsze. W przypadku drewna, możemy kupić brzeszczoty wykonane ze stali narzędziowej węglowej, HCS.