Treść główna

Porady Ciekawostki Zacieki na drewnie – jak sobie z nimi radzić?

Zacieki na drewnie – jak sobie z nimi radzić?

Drewniane meble zachwycają pięknem, unikalnością i oryginalnością estetyczną, a co ważniejsze, są bardzo trwałe – mogą służyć przez długie lata. Są to jednak przedmioty codziennego użytku, narażone na różnego rodzaju uszkodzenia oraz nieestetyczne zacieki. Co zrobić, by skutecznie pozbyć się plam i przywrócić drewnianym powierzchniom pierwotny wygląd?

Dlaczego powstają zacieki na drewnianych powierzchniach?

Przyczyny powstawania zacieków na drewnie mogą być różne, najczęściej jest to rozlana woda, która wsiąknęła w drewnianą powierzchnię. Nieestetyczne ślady może pozostawić także gorący garnek, nieopatrznie postawiony na drewnianym blacie, rozlana kawa, herbata, sok, alkohol, klej atrament czy też wosk ze świecy.

zacieki na drewnie

Usuwanie plam z drewnianych powierzchni

Plama na drewnianej powierzchni nie oznacza, że mebel należy wymienić – istnieją sposoby, które pozwalają usunąć nieestetyczne plamy. Należy jednak pamiętać, że usuwanie plamy bądź zacieku wymaga zastosowania rozwiązań, które okażą się skuteczne w konkretnej sytuacji.
Plamy z wody można usunąć za pomocą suszarki do włosów lub żelazka – gorące powietrze lub wysoka temperatura sprawiają, że woda odparowuje, a zacieki znikają.
Decydując się na tę metodę wystarczy rozłożyć na plamie bawełnianą tkaninę i prasować jej powierzchnię żelazkiem bez wody do momentu, aż zacieki całkowicie znikną. Decydując się na suszarkę należy zbliżyć dyfuzor do zacieku i potraktować gorącym powietrzem.

Zobacz także: czyszczenie drewna

Plamy pozostawione przez gorące naczynie można usunąć za pomocą oliwy z oliwek zmieszanej z solą – mieszankę należy rozłożyć na plamie i pozostawić na około trzy godziny, a następnie usunąć za pomocą bawełnianej, miękkiej ściereczki, dokładnie polerując miejsce, w którym znajdowała się plama.

Rozlany alkohol lub kawę należy natychmiast zetrzeć bawełnianą ściereczką, klej i atrament należy natomiast usunąć za pomocą wilgotnej chusteczki. W miejscu, gdzie znajdował się rozlany alkohol lub klej należy wetrzeć olej lniany, ślady po kawie można zmyć letnią wodą z mydłem, natomiast pozostałości po atramencie usunąć za pomocą mleka lub soku z cytryny. Wszystkie środki czyszczące należy nanosić za pomocą delikatnej, miękkiej szmatki.

Zobacz także :  ubytki w drewnie

Profilaktyka przede wszystkim

Lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi znane powiedzenie i w rzeczy samej trudno nie zgodzić się z zasadnością tych słów. Fakt ten dotyczy także drewnianych powierzchni, które można zabezpieczyć za pomocą odpowiednich środków ochronnych. Warto pamiętać, że są to preparaty, które skutecznie chronią drewno przed zaciekami, zabrudzeniami, grzybami i pleśnią, podkreślając jednocześnie naturalne piękno drewnianych powierzchni.