Treść główna

Porady Ciekawostki Zawody związane z drewnem

Zawody związane z drewnem

Pomimo niezwykle wręcz szybkiego rozwoju technologii i powstania nowych, czasem o niebywałych właściwościach materiałów, nadal nie maleje wykorzystanie drewna. Właściwości tego surowca dają możliwość zastosowania go w różnych dziedzinach życia, i wykonywania z niego najróżniejszych przedmiotów. Aby jednak wyroby z drewna trafiły do naszych domów i ogrodów, surowiec ten musi być odpowiednio przygotowany. Dlatego też dość duża jest liczba zawodów związanych z drewnem.

zawody związane z drewnem

fot. Eddiepics


Ich przedstawiciele zazwyczaj specjalizują się kilku rodzajach czynności, których uczą się w szkołach zawodowych – jak chociażby cieśle czy stolarze (zobacz także: warsztat stolarski) – a także na wyższych uczelniach, gdzie wiedzę i umiejętności zdobywają między innymi technolodzy drewna.

Etapy obróbki drewna i zawody z tym związane

Osobą, która bierze udział w pierwszej części produkcji drewna jest drwal. Jak wszyscy wiemy, jego zadaniem jest wycinka drzew. Wbrew powszechnemu mniemaniu, drwale w dzisiejszych czasach rzadko kiedy pracują korzystając wyłącznie z niezwykle często kojarzonej z nimi siekiery. Przedstawiciele tego zawodu obecnie mają do dyspozycji całe mnóstwo narzędzi takich jak piły spalinowe, które w znaczącym stopniu usprawniają ich pracę i czynią ją jeszcze bardziej wydajną.

tartak, praca, drewno

Następnym etapem przygotowania wyrobów drewnianych jest ich obróbka w tartaku, gdzie drewno okrągłe – jak w technologicznej nomenklaturze określa się wycięte pnie – przerabia się za pomocą traku na tarcicę – deski, bale, listwy i tym podobne. Tak przygotowany surowiec podlega ocenie technologa drewna, który testuje takie jego właściwości jak twardość czy gęstość, a następnie trafia do zakładów, w których produkowane są z niego rozmaite przedmioty.

Bednarz

Jednym z zawodów związanych z obróbką drewna, który w ostatnich latach staje się coraz rzadziej spotykany jest bednarz. Jego praca najczęściej kojarzona jest z wyrobem beczek, jednak bednarstwo zajmuje się także produkcją kadzi, maselnic, łopat piekarskich i wielu innych wyrobów.

stolarz

Stolarz

Bezsprzecznie najczęściej wykonywanych i najbardziej znanym zawodem związanym z drewnem jest stolarz – stolarz budowlany zajmuje się on obróbką drewna, której efektem są między innymi parkiety, okna i wiele innych wyrobów, zaś stolarz meblowy zajmuje się produkcją, jak sama nazwa wskazuje, mebli. Poza tym, stolarstwo często wykorzystuje dziś nowoczesne technologie, poddając drewno obróbce za pomocą maszyn – także tych sterowanych numerycznie.

Cieśla

Zawód stolarza niezwykle często mylony jest z pracą cieśli, który w odróżnieniu od tego pierwszego pracuje na budowie, zajmując się produkcją elementów drewnianych budowli – na przykład konstrukcji wieńcowej czy więźby dachowej. Zawód cieśli należy do najstarszych związanych z drewnem, a ślady ich działalności zauważyć można między innymi zwiedzając starożytne budowle, a w przeszłości cieśle zajmowali się także wykonywaniem takich konstrukcji jak tarany.

Omawiając zawody związanych z drewnem, nie sposób byłoby zapomnieć o rzemieślnika artystycznych – rzeźbiarzach, wikliniarzach, czy osobach zajmujących się intarsją i snycerstwem.