Treść główna

Porady Ciekawostki Zażywiczenie drewna – jak sobie z tym radzić?

Zażywiczenie drewna – jak sobie z tym radzić?

Żywica skutecznie może niszczyć drewniane elementy, jak m.in. balustrady, okna, meble, płoty i drzwi. Jak usunąć jej zacieki i raz na zawsze pozbyć się problemu?

zażywiczenie drewna, wyciek żywicy

Dlaczego pojawiają się wycieki żywicy?

Powszechnym problemem związanym z drewnianymi elementami wyposażenia i budowy domu jest to, że drewno jest zażywiczone. Żywica może wyciekać z drewnianych desek płotu, balustrad, a nawet mebli, okien i drzwi. Nie ma przy tym znaczenia i to, że wcześniej została ona pomalowana farbą.

Zobacz także: żywica i jej zastosowanie

Przyczyny wycieku żywicy

Najczęściej z wyciekiem żywicy będziemy mieli do czynienia w przypadku drewna z drzew iglastych, zwłaszcza sosny. Ma ono taką wadę, że jego stopień zawartości żywicy jest wysoki. Kiedy takie drewno będzie narażone na oddziaływanie promieni słonecznych, z czasem z jego porów na powierzchnię zacznie wydobywać się żywica.

Jak się pozbyć żywicy?

Podstawową zasadą jest to, aby nie usuwać świeżego wycieku żywicy. Najlepiej poczekać, aż całkowicie wyschnie, a sama żywica ulegnie krystalizacji. Wszystko przez to, że w momencie, kiedy jest ona wilgotna i kleista, proces zażywiczenia trwa. Żywica będzie jeszcze wyciekać, tworząc nowe zacieki.

zażywiczenie drewna, wyciek żywicy

Zobacz także: żywica gwajakowca

Kiedy jednak całkowicie się wysuszą, można je usunąć przy użyciu noża lub innego ostrego narzędzia. Alternatywą jest usunięcie nacieków szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem na bazie acetonu, zwykłą benzyną lub terpentyną. Można do tego użyć też 5-procentowego roztworu sody kaustycznej.

Pozostałości żywicy zmywa się ciepłą wodą z kwasem octowym i przemywa czystą, ciepłą wodą. Po jej usunięciu drewno trzeba przeszlifować papierem ściernym.

Zobacz także: żywica ambrowca balsamicznego

Jak zabezpieczyć drewno na przyszłość?

Na szczęście istnieją środki pielęgnacyjne, zabezpieczające przed powtórnym zażywiczeniem drewna. Impregnat ochronny niszczy działanie wilgoci i warunków atmosferycznych oraz czynników biologicznych. Można też wykorzystać lakierobejcę ochronno-dekoracyjną, która jednocześnie impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Tworzy na powierzchni elementów drewnianych elastyczną, trwałą powłokę, która chroni je przed niszczącym działaniem wody, promieniowania słonecznego i zmiennych warunków atmosferycznych.

Zdjęcia: 53b42f via Foter