Treść główna

Porady Ciekawostki Zdrowotne właściwości herbaty z liści wiśni

Zdrowotne właściwości herbaty z liści wiśni

Wiśnie to jeden z symboli lata. Są smaczne, apetyczne i zdrowe. Posiadają szerokie zastosowanie w przetwórstwie spożywczym, medycynie i kosmetologii. Warto jednak pamiętać, że wartościowe są nie tylko owoce, ale także liście.

herbata z liści wiśni

Zdrowie w wiśniach ukryte

Wiśnie zawierają znaczne ilości witaminy A,C, i K, a także nieco mniej witamin z grupy B. Dostarczają wielu cennych składników mineralnych – potasu, wapnia i magnezu, składników, które korzystnie wpływają na pracę układu krążenia oraz serca. Ponadto dostarczają żelazo i jod, uczestniczą również w detoksykacji organizmu, pobudzają przemianę materii i wydzielanie soków trawiennych. Jest to również bogate źródło bioflawonu, skutecznego przeciwutleniacza, który niszczy wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia, wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, zwiększa odporność organizmu.

Zobacz także: herbata moringa

Wbrew pozorom, właściwości te znajdują się zarówno w owocach, jak i liściach.
Herbata z liści wiśni to doskonały środek napotny, skutecznie niweluje także bóle reumatyczne, posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego, pokarmowego, wspomaga pracę żołądka i nerek.

herbata z liści wiśni

Jak przygotować herbatę z liści wiśni?

Herbatę z liści wiśni można kupić w sklepie ze zdrową żywnością lub zielarniach, warto jednak pamiętać, że można ją także wykonać samodzielnie.
Do przygotowania suszu niezbędne są świeże liście z wiśni, które należy umyć i osuszyć, a następnie ułożyć ciasno w słoiku, szczelnie zamknąć i pozostawić do przefermentowania na 8-10 dni. Kolejnym krokiem jest suszenie przefermentowanych liści – należy pamiętać, że suszenie liści powinno odbywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aczkolwiek bez dostępu światła słonecznego – może to spowodować przesuszenie listków i w efekcie ich kruszenie.

Zobacz także: herbata lapacho

Listki wiśni najlepiej suszyć na blasze do ciasta, można je także delikatnie zawiesić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Odpowiednia wentylacja uchroni liście przed pleśnią i butwieniem, ponadto nie będą do nich docierały owady.

Po wysuszeniu listki należy drobno pokroić lub połamać, z tak uzyskanego suszu można zaparzać herbatkę – łyżeczkę suszu zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem przez kilka minut. Napar z liści wiśni można także używać zamiast olejków do kąpieli, a także do przygotowania zdrowej inhalacji.

Zdjęcia: Tomasz Sienicki via Wikipedia